Tarcza przeciw chuliganom
Jaworzno, Puławy, Gryfino i Mały Płock to najbezpieczniejsze gminy w Polsce. Każda ma inny pomysł na spokojny sen mieszkańców - zawiadamia "Rzeczpospolita".
Co roku najlepsze pomysły nagradza minister spraw wewnętrznych. W tym roku nagrodę główną - 100 tys. zł - dostało liczące 97 tys. mieszkańców Jaworzno. W mieście działa autorski program "Tarcza" skierowany przeciw chuligaństwu i wandalizmowi.
"Największym problemem jest strach ludzi przed angażowaniem się w cokolwiek. Wolą nie reagować na chuligańskie wybryki, bo boją się, że będą ciągani po sądach, za czym idzie zemsta i agresja ze strony przestępców. "Tarcza" zapewnia informatorom całkowitą anonimowość - wyjaśnia ideę programu zastępca komendanta miejskiego policji w Jaworznie.
Program funkcjonuje cztery miesiące, już widać, ze to trafiony pomysł. "W porównaniu z analogicznym okresem 2004 r. współczynnik przestępstw na 100 tys. mieszkańców spadł u nas z 2245 do 1911" - dodaje gazecie policjant.
W 52-tysięcznych Puławach samorządowcy postawili na profilaktykę i edukacje. Przedszkolaki i dzieci uczą się, jak odmawiać i nie ulegać namowom nieznajomych; starsza młodzież poznaje sposoby unikania dealerów narkotyków, sprzedawcy - jak nie sprzedawać alkoholu nieletnim; nauczyciele i rodzice uczą się radzić i przeciwdziałać agresji w szkole i domu - wyjaśnia dziennikowi Marta Skowronek, sekretarz miasta.
Mały Płock z Podlasia wygrał wśród gmin wiejskich. Postawił na informatykę. "Zrobiliśmy analizę zagrożeń" - mówi wicewójt Sławomir Gromadzki. Gminny program "Partnerstwo na rzecz Bezpieczeństwa" poskutkował zabezpieczeniem poboczy drogi łańcuchami, kupnem fotoradaru, co znacznie ograniczyło brawurę na jezdni - pisze "Rzeczpospolita".(PAP)