Tarcza antyrakietowa powstanie do 2012-2014 r.
Jeśli zapadnie decyzja o budowie w Polsce amerykańskiej bazy rakiet przechwytujących, to nie powstanie ona wcześniej niż w 2012-2014 roku - powiedział w Moskwie polski attache wojskowy w Rosji, generał Andrzej Lewandowski.
Nie ma żadnych decyzji o rozpoczęciu budowy (w Polsce) stanowisk rakiet przechwytujących. Jeśli jednak taka decyzja by była, to taka baza powstaje w ciągu kilku lat. Nie może powstać wcześniej, jak w 2012-2014 roku - oświadczył Lewandowski.
Attache wojskowy dodał, że "władze państwa generalnie są za tym, żeby taka baza powstała, jednak decyzja zapadnie zgodnie z procedurami". Być może będzie nawet referendum, gdyż są siły, które życzą sobie takiego głosowania - zaznaczył Lewandowski.
Polemizując z poglądem rosyjskich wojskowych, że Iran nie posiada rakiet, które mogłyby dolecieć do Europy, więc rozmieszczenie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce mija się z celem, polski generał zauważył, że "są dane, iż rakiety o zasięgu balistycznym ponad 6 tys. km Iran może mieć po 2010 roku".
My nie chcemy budować bazy na dzisiaj. Dzisiaj nie ma zagrożenia. Jeśli będzie decyzja o budowie, to potrwa to kilka lat. Wtedy takie zagrożenie może już być realne - powiedział Lewandowski.
Zadaniem tarczy antyrakietowej ma być przechwytywanie pocisków odpalanych z tzw. nieprzewidywalnych krajów - takich jak Korea Północna czy Iran.
Radar, stanowiący część tarczy antyrakietowej, ma zostać umieszczony w Czechach.
Druga część amerykańskiej tarczy - wyrzutnie rakiet przechwytujących - miałyby się znaleźć w Polsce. Byłyby to urządzenia do wystrzeliwania dziesięciu pocisków, tzw. interceptorów. Główne komponenty systemu antyrakietowego budowane są w Stanach Zjednoczonych - w Kalifornii i na Alasce. (aka)
Jerzy Malczyk