Świat"Tarcza antyrakietowa jest nieskuteczna i niepotrzebna"

"Tarcza antyrakietowa jest nieskuteczna i niepotrzebna"

02.05.2007 18:30, aktualizacja: 02.05.2007 19:43

"Washington Post" ostro skrytykował plany umieszczenia w Polsce i Czechach elementów amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej (NMD) i stwierdził, że są one niepotrzebne. Dziennik pisze ponadto, że tarcza jest zawodna.

Zdaniem dziennika system ten, popularnie zwany "tarczą antyrakietową", jest niepotrzebny, gdyż zagrożenie ze strony Iranu, przed którym ma bronić, jest odległe w czasie. Poza tym dotychczasowe próby nie dowiodły jego skuteczności. W artykule redakcyjnym gazeta popiera plany zablokowania funduszy na ten cel, jakie pojawiły się w Kongresie.

"Washington Post" przyznaje, że protesty Rosji przeciw tarczy w Europie nie są uzasadnione, gdyż nie zagraża ona temu krajowi. Kampanię Moskwy nazywa przykładem "cynicznego wykorzystywania przez prezydenta Putina" tej sprawy "w celu stwarzania problemów w NATO" i przykładem "powrotu do dyplomacji zimnej wojny".

Równocześnie jednak dziennik krytykuje administrację prezydenta Busha za "rozpoczęcie negocjacji z rządami Polski i Czech na temat baz rakietowych bez odpowiednich konsultacji z innymi europejskimi sojusznikami, albo skoordynowania proponowanego systemu z NATO-wskimi projektami obrony rakietowej".

Według autorów artykułu, NMD jest systemem zawodnym, gdyż od 2002 r. przeprowadzono tylko jeden test z rakietą przechwytującą zakończony sukcesem, w dodatku "w kontrolowanych warunkach, które nie występowałyby w czasie prawdziwego ataku".

Pentagon twierdzi natomiast, że większość prób z tarczą - budowaną już od kilku lat na Alasce i w Kalifornii - było udanych.

Zdaniem "Washington Post", z realizacją planu budowy europejskich elementów tarczy należy zaczekać.

"Potrzeba więcej czasu i starań, aby zyskać poparcie Europy dla systemu i zintegrować go z planami NATO. Europejczyków powinno się poprosić, aby pokryli część kosztów projektu, które mogą ostatecznie sięgnąć czterech miliardów dolarów. Nie należy rozmieszczać więcej rakiet przechwytujących, dopóki niezależni eksperci Pentagonu nie potwierdzą, że będą one działać" - uważa dziennik.

Informuje on, że demokratyczna kongresmanka Ellen Tauscher z Kalifornii, przewodnicząca podkomisji w Izbie Reprezentantów zajmującej się systemami obrony rakietowej, zamierza wnieść do Kongresu projekt ustawy, która ma zablokować fundusze na budowę 10 wyrzutni rakiet NMD planowanych w Polsce.

Tauscher twierdzi, że ma poparcie posłów z obu partii dla swej inicjatywy. Przewiduje ona też, że kontrola prób z tarczą miałaby przejść w gestię specjalnego urzędu w Pentagonie, oceniającego niezawodność i gotowość bojową wszystkich systemów broni (Operational Test and Evaluation Office). (ak)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także