"Tarcza antyrakietowa będzie wspólnym przedsięwzięciem Rosji i USA"
Rosja jest przekonana,
że amerykański projekt rozmieszczenia elementów tarczy
antyrakietowej w Europie będzie mógł stać się wspólnym
przedsięwzięciem Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych -
oświadczył doradca prezydenta Władimira
Putina ds. polityki zagranicznej, Siergiej Prichodźko.
07.06.2007 | aktual.: 07.06.2007 23:19
Mamy nadzieję, możemy nawet powiedzieć - jesteśmy pewni, iż w niedalekiej przyszłości (...) kontakty na najwyższym szczeblu i między naszymi ekspertami sprawią, że ta inicjatywa będzie wspólna - podkreślił.
Jednocześnie Prichodźko poinformował, że Putin podczas spotkania z prezydentem USA George'em W. Bushem, w Heiligendamm przy okazji szczytu G8, złożył "kilka konkretnych ofert", w tym - jak cytował doradcę ITAR-TASS - dotyczących rozmieszczenia rakiet przechwytujących.Jak jednak zauważył Prichodźko, ta kwestia leży w gestii ekspertów wojskowych i na razie nie będzie jej komentował.
Nie należy do dobrego tonu wybiegać do przodu, tę kwestię powinno się oceniać na spotkaniach ekspertów wojskowych - podkreślił Prichodźko.
Zdaniem Priochodźki, najważniejsze jest, jak identyfikować zagrożenia i jak zbierać o nich informacje.
To eksperci dadzą odpowiedź, jaka będzie współpraca, czy dotyczyć będzie ona wymiany technologii wojskowej- zauważył. Nie wykluczamy głębszych form współpracy - dodał.
Propozycja Putina będzie teraz omawiana przez grupy robocze ministerstw obrony i spraw zagranicznych USA i Rosji. Rosyjsko-amerykańska grupa robocza zajmująca się tarczą, według Prichodźki, zostanie powołana w najbliższym czasie.
Podczas spotkania z Bushem Putin zaproponował Stanom Zjednoczonym wspólne wykorzystanie stacji radarowej w Azerbejdżanie jako ochrony przeciwko irańskim rakietom. Oferta ta miałaby zastąpić planowane przez USA rozmieszczenie elementów globalnej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej.