Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa 3.0. Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Od poniedziałku 18 maja rozpocznie się kolejny etap luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki. W tym momencie można już posłać dziecko do przedszkola lub żłobka, natomiast za kilka dni zorganizowane zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla dzieci z klas 1-3. Rodzicom, którzy z różnych względów muszą pozostawić swoją pociechę w domu, a nie mają nikogo, kto mógłby w tym czasie zająć się dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy w ramach tarczy 3.0.
Share
Tarcza 3.0. Rodzice nadal mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Tarcza 3.0. Rodzice nadal mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczyŹródło: Pixabay
d2i5xun

Tarcza 3.0. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Od 26 marca, ze względu na pandemię koronawirusa, rodzicom dzieci w wieku do lat 8 bądź starszych dzieci niepełnosprawnych przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jego wysokość wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku, a podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy.

Zasiłek opiekuńczy może być przyznany zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Pobierać może go jednak tylko jedno z rodziców, które sprawuje opiekę nad dzieckiem.

d2i5xun

Rodzice mogą pobierać zasiłek opiekuńczy w ramach tarczy 3.0 tylko wtedy, gdy w ich gospodarstwie domowym nie ma innej osoby, która mogłaby się zająć dzieckiem.

Tarcza 3.0. Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego pracodawcy / zleceniodawcy oświadczenie "o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna". Z kolei rodzice, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogą złożyć wniosek bezpośrednio w placówce ZUS-u, albo online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Do kiedy będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy w ramach tarczy 3.0?

Od 18 maja umożliwiona zostanie działalność placówek edukacyjno-opiekuńczych, takich jak schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Od 25 maja będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3. Decyzja o tym, czy dziecko będzie w nich uczestniczyć, zależy od rodziców. Z kolei pozostali uczniowie pójdą do szkoły dopiero w czerwcu (od 1 czerwca).

d2i5xun

Zasiłek opiekuńczy nadal będzie wypłacany rodzicom, którzy pozostają w domach i opiekują się dziećmi.

– Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany nadal dla wszystkich osób, które będą musiały zostać w domach po 24 maja – powiedział podczas konferencji dotyczącej etapów odmrażania gospodarki premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

d2i5xun

Podziel się opinią

Share
d2i5xun
d2i5xun
Więcej tematów