Trwa ładowanie...
d2hln9p
29-12-2004 18:40

Tańsza insulina?

W czwartek resort zdrowia zaproponuje zmiany na listach leków refundowanych dotyczące insulin. Jeśli negocjacje odbędą się sprawnie, rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie na początku lutego - powiedział minister zdrowia Marek Balicki.

d2hln9p
d2hln9p

Krajowy producent insuliny - firma Bioton - złożył resortowi zdrowia propozycję obniżenia cen insuliny o 15%. Minister przychylił się do niej. W związku z tym podjęto rozmowy z pozostałymi dostawcami insuliny na polski rynek. W środę Balicki spotkał się z nimi i przedstawił im propozycję zmian.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, sytuacja, w której ceny insuliny w Polsce są wyższe niż wielu krajach, m.in. na Węgrzech, w Portugalii czy Grecji, wymaga zmiany. Jego zdaniem, ceny wszystkich insulin powinny być na poziomie zbliżonym do siebie i niższym niż obecnie.

Nie ma żadnego powodu, by w Polsce ceny insulin ludzkich były wyższe niż w krajach o podobnym poziomie dochodów - dodał.

Najdroższa insulina jest w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a najtańsza w Grecji, Czechach, Hiszpanii i na Węgrzech.

d2hln9p

Z danych przedstawionych przez resort zdrowia wynika przykładowo, że średnia cena insulin firmy Novo Nordisk wynosi w Polsce 24,86 euro, podczas gdy w Grecji 14,52 euro, w Hiszpanii 17,80 a na Węgrzech 17,60. Średnia cena insulin firmy Eli Lilly wynosi w Polsce 34,63 euro i jest wyższa nawet niż cena w Wielkiej Brytanii (33,52 euro). Średnia cena insulin firmy Aventis wynosi w Polsce 22,16 euro; ze względu na niepełne informacje o cenach w innych państwach trudno o porównania.

Największy udział w rynku insulin w Polsce ma firma Novo Nordisk.

Balicki podkreślił, że resort chce spokojnie przeprowadzić zmiany, by niepotrzebnie nie niepokoić pacjentów.

Balicki zapowiedział, że w drugim półroczu zostanie przygotowany program poprawy leczenia cukrzycy. Jego rozpoczęcie planowane jest na styczeń 2006.

d2hln9p

Cukrzyca jest dużym problemem medycznym, społecznym, psychologicznym i ekonomicznym. Dotyka setek tysięcy osób i ich rodzin. Wszystkie działania związane z cukrzycą powinny być objęte krajowym programem - powiedział Balicki.

Wyjaśnił, że program polegałby m.in. na działaniach edukacyjnych i profilaktycznych, poprawie jakości leczenia i zwiększeniu dostępu do nowszych środków leczniczych - m.in. analogów insuliny.

W Polsce leczonych insuliną jest 300 tys. osób.

d2hln9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hln9p
Więcej tematów