Tamiflu będzie tańsze
Nowa, tańsza metoda wytwarzania oseltamiviru, aktywnego składnika przeciwgrypowego Tamiflu może poprawić jego dostępność dla pacjentów, zwłaszcza w uboższych krajach - informuje serwis "EurekAlert".
W razie kolejnej epidemii lub pandemii grypy ptasiej, świńskiej lub innej potrzebne będą duże ilości leków przeciwgrypowych - obecnie najpopularniejszym jest Tamiflu. Jednak pojedyncza dawka tego preparatu może kosztować nawet 8 dolarów. A to dlatego, że brakuje surowca do wytwarzania oseltamiviru - kwasu szikimowego, który uzyskuje się głównie z roślin, na przykład z uprawianego na skalę przemysłowa w Wietnamie i Chinach anyżu gwiaździstego. Po japońsku "szikimi" to właśnie kwiat anyżu gwiaździstego.
Anqi Chen i Christina Chai z instytutu chemiczno - inżynieryjnego w Singapurze opracowały nowy proces otrzymywania oseltamiviru, nie wymagający kwasu szikimowego. Wystarczy prosty cukier, D-ryboza, który daje się wytwarzać metodą fermentacji w dużych zbiornikach. D-ryboza jest sześciokrotnie tańsza niż kwas szikimowy.