Polska"Talibowie strzelali najpierw do nas, później do Amerykanów"

"Talibowie strzelali najpierw do nas, później do Amerykanów"

Talibowie strzelali najpierw do nas, później do amerykańskiego śmigłowca, który zabierał rannych cywilów z Nangar Khel - powiedział "Gazecie Wyborczej" świadek w śledztwie w sprawie zbrodni wojennych, jakich mieli się dopuścić w Afganistanie komandosi z Bielska-Białej. To nieprawda, że w czasie akcji nie było żadnego zagrożenia, talibowie byli cały czas w okolicy - podkreśla żołnierz.

16 sierpnia 2007 r. pociski moździerzowe wystrzelone przez polskich żołnierzy zabiły w afgańskiej wiosce Nangar Khel czwórkę kobiet i dwójkę małych dzieci. Potem zmarły jeszcze dwie osoby, kilka innych zostało kalekami. Armia udobruchała starszyznę wioski owcami, budową studni i leczeniem rannych kobiet w polskich szpitalach - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Trzy miesiące później żandarmeria wojskowa zatrzymała w Polsce siedmiu komandosów z bielskiego 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego. Prokuratura, która zarzuciła im zbrodnie wojenne, twierdzi, że z premedytacją strzelali do bezbronnych, gwałcąc konwencję haską i genewską. Grozi im dożywocie.

Zarzuty prokuratura tłumaczy m.in. tym, że nikt nie strzelał do żołnierzy z wioski. A aresztowani komandosi przyznali się, że kiedy kilka ich pocisków spadło na Nangar Khel, wymyślili sobie ostrzał z wioski, bo bali się, że zostaną odesłani z misji do kraju.

Ale jak się dowiedziała "GW", w utajnionym do tej pory przez prokuraturę śledztwie są m.in. zeznania świadków mówiące o tym, że Polacy byli jednak zagrożeni przez talibów. Gazeta dotarła do jednego z nich.

To żołnierz 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej. Opowiada, jak w dniu tragedii był w oddziale, który jako pierwszy przyjechał w okolicę Nangar Khel wezwany na pomoc zaatakowanym Amerykanom. Żołnierz opowiada, że wtedy zostali ostrzelani z broni maszynowej i granatników. Napastnicy uszkodzili jeden z rosomaków (transporterów, którym jeżdżą żołnierze).

Polacy - według rozmówcy "GW" - odparli atak. W okolicy były jednak stanowiska ogniowe talibów, z których ostrzelano wcześniej Amerykanów. Dlatego wezwali jeszcze jeden pluton na odsiecz. To właśnie była Delta z Wazi Kwa - oddział komandosów, którzy dziś są podejrzani o zbrodnie wojenne. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)