ŚwiatTalibowie nie zgadzają na szczepienie dzieci

Talibowie nie zgadzają na szczepienie dzieci

240 tys. dzieci może być zagrożonych polio, pisze BBC News. Jak twierdzą talibowie, wystosowany przez nich zakaz szczepień ma uniemożliwić CIA infiltrację na terenie kontrolowanym przez terrorystów.

Talibowie nie zgadzają na szczepienie dzieci
Źródło zdjęć: © AP | Muhammed Muheisen

Talibowie ogłosili zakaz szczepień dzieci w prowincji Waziristan dopóki USA nie zaprzestaną akcji militarnych z wykorzystaniem dronów w regionie.

Pakistan jest jednym z trzech ostatnich krajów na globie gdzie nadal występuje polio. W 2011 r. około 200 dzieci zostało sparaliżowanych w wyniku tej choroby - jest to największa liczba od dekady.

- Efekt może być bardzo poważny, zwłaszcza jeśli zakaz utrzyma się przez dłuższy czas - powiedział BBC News Elias Durry, starszy koordynator ds.wyeliminowania polio w Światowej Organizacji Zdrowia. - To jest pierwsza kampania szczepień od ogłoszenia zakazu.

Lekarzom udało się dotrzeć do prowincji Waziristan, ale nie są optymistyczni co do rezultatów. Oprócz zagrożenia ze strony talibów, na małą liczbę zaszczepionych wpływają też ostatnia powódź w Pakistanie i akcje militarne skierowane przeciwko terrorystom.

Talibowie chcą nie tylko zmusić USA to zaprzestania używania dronów na terenie Pakistanu. Jak pisze BBC News, CIA udało się namierzyć Osamę Bin Ladena dzięki pozornej akcji szczepień i Al-Kaida chce za wszelką cenę uniknąć ponownych wpadek.

W założeniu akcja miała dotrzeć do 34 milionów dzieci w przeciągu trzech dni. Jak ostrzega WHO, jeżeli Pakistanowi nie uda się ograniczyć występowania polio na swoim terytorium, kilka sąsiednich krajów będzie zmuszonych zamknąć granice, aby chronić się przed wirusem.

Zastrzelili lekarza WHO

Nieznani sprawcy ostrzelali w Karaczi, na południu Pakistanu, samochód, którym jechał lekarz pracujący dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Medyk, który uczestniczył w programie szczepień przeciwko polio, został ranny. W wyniku zamachu ucierpiał także kierowca auta. Jak informuje agencja Reutera, stan obu mężczyzn jest stabilny.

Dotychczas nikt nie przyznał się do ataku, jednak wcześniej pakistańscy talibowie zabronili wpuszczania lekarzy na pasztuńskie pogranicze, dopóki nie ustaną ataki bezzałogowych samolotów USA w tym regionie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)