Także dla kobiet
Wielu osobom ochroniarz kojarzy się wyłącznie z mężczyzną. Jednak w tym fachu nie tylko faceci pracują. Jedną z kobiet pracujących w ochronie w Starogardzie Gd. jest Emilia Kurczyńska. W tym roku skończyła szkołę ochroniarską, z której jest zadowolona. Jak mówi, do firmy przyszła "w ciemno" i ją przyjęto. Początkowo miała zamiar wykonywać inny zawód.
- W ogóle to chciałam pracować w policji, ale ciężko się tam dostać, więc znalazłam sobie pokrewny zawód - mówi pani Emilia. - Już cztery miesiące pracuję w ochronie i jestem zadowolona. Jest tu zgrany zespół. Niektórzy są mile zaskoczeni, że kobieta jest ochroniarzem.
Ale tutaj od początku mojej pracy były kobiety. Pierwszego dnia w pracy, jak większość osób, Emilia bała się, czy sprosta wymaganiom. - Koledzy mi wszystko wytłumaczyli - kontynuuje E. Kurczyńska. - Szef mi pokazał na co mam zwracać szczególną uwagę. Teraz nie wyobrażam pracować gdzieś indziej. Mimo przewagi mężczyzn w grupie, w szkole miała najlepsze wyniki. Zarówno z zajęć teoretycznych, jak i praktycznych, w tym z samoobrony i strzelania. Kadrę wykładowczą uważa za bardzo dobrą, a zdobyte umiejętności pomogły jej w pracy.
W ochronie pracuje także od 1991 roku 51-letni Stefan Odya. W 2000 roku, po odbyciu specjalnego kursu, został licencjonowanym pracownikiem. Pan Stefan jest zadowolony z pracy i przyznaje, że nie ma potrzeby pracować w innym miejscu. Ich zwierzchnikiem jest 55-letni Antoni (nazwisko do wiadomości redakcji). Pracuje w tym zawodzie od piętnastu lat. Obecnie jest na stanowisku szefa ochrony. - Wcześniej pracowałem w wojsku - mówi Antoni. - Chwalę sobie tę pracę, która daje mi satysfakcję. Na razie my nie mamy problemów. Właśnie po to jest ochrona, aby nic się nie wydarzyło. Praca jest odpowiedzialna. Chodzi nam o bezpieczeństwo ludzi. Uważam, że szkoły przygotowują dobrze do tego zawodu.
Dla kogo
Niemal każdy, kto chce może pracować w ochronie. Jednak wcześniej musi ukończyć odpowiednią szkołę, aby zdobyć uprawnienia. Aby rozpocząć naukę w dwuletniej szkole ochroniarskiej trzeba mieć ukończone osiemnaście lat. Także konieczne jest zaświadczenie lekarskie, ponieważ nie może być przeciwwskazań. Najczęściej jest wymagane wykształcenie średnie, ale nie trzeba mieć matury. Mężczyźni muszą mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej. Natomiast na kursach ochroniarskich wykształcenie średnie nie jest wymagane.
Anna Brzezińska