Taktyczno-wytrzymałościowe ćwiczenia dla dowódców na poligonie w Biedrusku
Dowódcy grup rozpoznawczych Wojsk Lądowych biorą udział na poligonie w Biedrusku (Wielkopolskie) w kursie taktyczno-wytrzymałościowym. Ćwiczenie "Patrol" trwa sześć tygodni, jest jedynym tego typu kursem w polskim wojsku.
Jego celem jest przygotowanie dowódców plutonów rozpoznania do kierowania pododdziałem w sytuacjach stresowych, związanych z zagrożeniem życia na polu walki. Szczególny nacisk położony jest na umiejętności planowania i podejmowania decyzji oraz przewodzenia zespołem. Według organizatorów, kurs ukończy jedynie co piąty uczestnik.
Po raz pierwszy ćwiczenie prowadzone jest w całości przez żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania. Odbywa się w kilku miejscach w Polsce i jest wyjątkowo wyczerpujące dla biorących w nim udział. Do kursu rozpoczętego na początku września przystąpiło 38 żołnierzy, do czwartku na szkoleniu pozostało 13.
- Ćwiczenie to 500 godzin szkoleniowych niezwykle ciężkiej pracy zespołowej uczestników, wielki wysiłek fizyczny i psychiczny. Pierwsi żołnierze odpadli już pierwszego dnia, przy wyśrubowanym egzaminie ze sprawności fizycznej. Niektórym odnawiają się niezaleczone kontuzje, czasem psycholog stwierdzał wyczerpanie psychiczne uczestnika" - powiedział chorąży Marcin Szubert z biura prasowego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
Pierwszy etap kursu prowadzony był w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie żołnierze szkolili się przy udziale ratowników i byłych żołnierzy GROM, ćwicząc m.in. wspinaczkę wysokogórską, udzielanie pierwszej pomocy i ratownictwa; wzięli też udział w wyczerpujących długodystansowych dzienno-nocnych marszach na orientację.
"Poligon Biedrusko to teren jeziorno-lesisty. Tutaj szkolenie obejmuje prowadzenie działań rozpoznawczych na terenie przeciwnika, współdziałanie ze śmigłowcem, strzelanie, oraz sprawowanie opieki nad poszkodowanymi w warunkach bojowych" - powiedział Szubert.
Po zakończeniu etapu na poligonie w Biedrusku uczestnicy "Patrolu" przeniosą się na poligon w Wędrzynie. Tam będą ćwiczyć prowadzenie działań bojowych w mieście oraz sposób postępowania z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.
Szubert powiedział, że kurs zakończy dwudniowa tzw. pętla taktyczna - 48-godzinny test sprawdzający wszystkie nabyte umiejętności. Najlepsi otrzymają certyfikat i emblemat wyróżniający do noszenia na mundurach wyjściowych.