Trwa ładowanie...
do966ka

Takiego ruchu Sobotki nikt się nie spodziewał. Premier Czech podał się do dymisji

Premier Czech Bohuslav Sobotka oznajmił we wtorek, że podaje rząd do dymisji. Powodem jest spór z ministrem finansów Andrejem Babiszem z koalicyjnej partii ANO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sobotka podał się do dymisji
Sobotka podał się do dymisji (PAP/EPA, Fot: CTK/Dalibor Gluck)
do966ka

Wniosek o odwołanie rządzu Sobotka ma złożyć w najbliższych dniach na ręce prezydenta Czech Milosa Zemana.

Babisz jest liderem partii ANO 2011 (Akcja Niezadowolonych Obywateli). Ugrupowanie przystąpiło do koalicji rządowej w 2013 roku. W wyborach byli drudzy, zdobyli 47 mandatów. W rządzie Bohuslava Sobotki przypadło im sześć ministerstw. Lider ANO został pierwszym wicepremierem w rządzie.

Czeski parlament w 2016 roku przyjął ustawę, zgodnie z którą członkowie rządu nie mogą być właścicielami mediów. Ponadto ich przedsiębiorstwa w innych branżach nie mogą ubiegać się o państwowe dotacje. ANO nie chciało poprzeć decyzji pozostałych partii. Do Babisza należy koncern Agrofert, do którego należy grupa mediowa MAFRA, która wydaje jeden z głównych dzienników w Czechach "Mlada fronta Dnes".

do966ka

Sobotka na specjalnej konferencji prasowej podkreślił, że dymisja Babisza nie pomogłaby krajowi. Babiszowi zarzuca się, że unikał płacenia podatków.

Decyzji szefa rządu nie skomentowali do tej pory ani prezydent Milos Zeman, ani Andriej Babisz. Sobotka nie wykluczył rozpisania wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Te zgodnie z kalendarzem miały odbyć się za kilka miesięcy.

Źródło: Wiadomości WP

do966ka

Podziel się opinią

Share

do966ka

do966ka
Więcej tematów