Trwa ładowanie...
d2pvyrz
d2pvyrz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Takiego giganta nigdy wcześniej nie widzieli

Największy pająk kopalny sprzed milionów lat został odkryty w Chinach - informują naukowcy na łamach "Biology Letters".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pvyrz

Skamieniałość pajęczycy sprzed 165 mln, z epoki jurajskiej, odkryto w Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Należy ona do rodziny prządkowatych (Nephilidae). Przedstawiciele tej rodziny żyją również w naszych czasach w rejonach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Znani są z tego, że przędą mocne, złotawe sieci o dużej powierzchni.

Cechą charakterystyczną prządek jest znaczny dymorfizm płciowy, tzn. różnica wyglądu w zależności od płci. W tym wypadku samica jest dużo większa od samca. U niektórych gatunków nawet dziesięciokrotnie.

Rozpiętość nóg pajęczycy, którą nazwano Nephila jurassica, czyli prządka jurajska, wynosi 15 cm. Jest to największy pająk kopalny spośród dotąd poznanych.

d2pvyrz

Pająka znaleziono w pyle wulkanicznym, w miejscu, gdzie w owych czasach było dno jeziora. Nie wiadomo, jak pająk tam znalazł się, być może został strącony razem z fragmentem pajęczyny. Naukowcy podkreślają, że okaz zachował się w doskonałym stanie.

- Widać nie tylko włoski na nogach, ale również drobne trichobothria (szczecinki), służące do wykrywania wibracji powietrza - opisuje Paul Selden z University of Kansas.

Najnowsze odkrycie dowodzi, że rodzaj Nephila jest najdłużej istniejącym ze wszystkich rodzajów pająków.

d2pvyrz

Podziel się opinią

Share

d2pvyrz

d2pvyrz
Więcej tematów