Trwa ładowanie...

Tak reżim Łukaszenki instruuje migrantów. Straż Graniczna ujawnia

26 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Jak poinformowała, po raz kolejny służby białoruskie pomagały w tym procederze.

Tak reżim Łukaszenki instruuje migrantów. Straż Graniczna ujawniaTak reżim Łukaszenki instruuje migrantów. Straż Graniczna ujawniaŹródło: East News, fot: Maciej Luczniewski/REPORTER
d3sly8k
d3sly8k

Wśród tych 26 osób było jedenaście, które podeszły pod stalową barierę, ale na widok patroli SG wycofały się w głąb Białorusi. 

Na odcinku granicy, za który odpowiada placówka graniczna w Czeremsze (Podlaskie), białoruskie służby przyprowadziły cudzoziemców, wydawały im polecenia, kiedy mają próbować pokonać barierę, w rezultacie zawróciły ich w głąb Białorusi. Całe zdarzenie było obserwowane przez operatorów bariery elektronicznej - podała SG w sobotę rano na Twitterze.

Stalowa zapora (bariera) o wysokości 5,5 m powstała w 2022 roku na odcinku granicy z Białorusią liczącym 186 km długości. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. 

d3sly8k

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Mówili o fałszerstwie. Poseł PSL nie gryzie się w język na temat PiS

Uszczelnianie granicy trwa

Do tej pory włączono do użytku siedem odcinków perymetrii, o łącznej długości 127 km. Pozostały do uruchomienia jeszcze cztery o długości ok. 78 km, ale ich odbiór będzie przesunięty w czasie, bo opóźnia się dostawa kamer termowizyjnych.

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego. 

d3sly8k

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sly8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3sly8k
Więcej tematów