PolskaTak PSL uczci rocznicę katastrofy smoleńskiej

Tak PSL uczci rocznicę katastrofy smoleńskiej

9 kwietnia w Lublinie, 10 kwietnia w Stalowej Woli, 15 kwietnia w Krakowie - klub PSL zdecydował, że rocznicę katastrofy smoleńskiej ludowcy uczczą nie na centralnych uroczystościach w Warszawie, ale odwiedzając groby swoich kolegów, którzy zginęli przed rokiem.

Tak PSL uczci rocznicę katastrofy smoleńskiej
Źródło zdjęć: © AFP

W katastrofie smoleńskiej zginęło trzech posłów PSL: Edward Wojtas, Wiesław Woda oraz Leszek Deptuła. W rok po tragedii ludowcy będą spotykać się z rodzinami swoich kolegów.

- W sobotę 9 kwietnia cały klub PSL pojedzie do Lublina, gdzie został pochowany nasz kolega Edward Wojtas, będzie msza święta, będzie krótkie spotkanie, powspominamy kolegę - powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

10 kwietnia posłowie PSL jadą do Stalowej woli, gdzie pochowany jest Leszek Deptuła, a 15 kwietnia do Krakowa na grób Wiesława Wody. Wszędzie będzie ten sam scenariusz: najpierw msza święta w intencji zmarłych, później wspomnienia i spotkania z rodzinami.

Żelichowski zastrzegł, że decyzja, iż klub nie bierze udziału w centralnych uroczystościach rocznicowych w stolicy nie oznacza, że żaden z polityków PSL nie weźmie w nich udziału. "Nie odcinamy się, tylko każdy na swój sposób stara się uczcić pamięć o swoich bliskich zmarłych" - mówił szef klub ludowców.

Jak dodał, na posiedzeniu klubu apelował do wszystkich młodszych posłów, żeby brali udział także w tych uroczystościach, gdzie na modlitwie będą się spotykały rodziny ofiar nie związanych z PSL. - Chodzi o stewardesy, funkcjonariuszy BOR, o ludzi, których znaliśmy, których lubiliśmy - podkreślił Żelichowski.

Politycy PSL podjęli też decyzję, że przygotują specjalne wydawnictwo poświęcone zmarłym posłom z ich ugrupowania. - Chcemy opracować taką historię ich wszystkich, żeby nie uległa ona zapomnieniu. Zleciliśmy zawodowcom, żeby się tym zajęli - zaznaczył Żelichowski.

Na razie trwa zbieranie do materiałów do takiej publikacji. Szef klubu Stronnictwa podkreśla, że osoby, które dobrze znały zmarłych posłów mogą np. opowiedzieć o ich planach, czy marzeniach, których nie udało się im zrealizować. - Okazją do zebrania tych wspomnień będą uroczystości, odbywające się w rocznicę 10 kwietnia - dodaje sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL Józef Szczepańczyk.

Publikacja jest inicjatywą dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie Janusza Gmitruka. Ma się składać z trzech części: w pierwszej znalazłyby się sylwetki Wody, Wojtasa i Deptuły; drugą stanowiłyby wybrane wypowiedzi z okresu ich posłowania, a na trzecią złożyć się mają wspomnienia ich bliskich.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)