PolitykaTak PJN chce wygrać; Kluzik-Rostkowska zdradza plan

Tak PJN chce wygrać; Kluzik-Rostkowska zdradza plan

Spotkania w terenie i rejestracja partii na przełomie stycznia i lutego - to główne zadania, jakie stawiają przed sobą działacze PJN przygotowując się do wyborów parlamentarnych. PJN planuje szereg konwencji regionalnych, pierwsza ma odbyć się 12 lutego w Katowicach.

Przewodnicząca klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska, pytana, jak jej ugrupowanie będzie przygotowywało się do nadchodzących wyborów parlamentarnych, podkreśliła, że PJN jest w szczególnej sytuacji. - My zaczynamy istnieć na scenie politycznej i dla nas taka kampania przekonująca Polaków do naszych racji, pokazująca, że istniejemy i co mamy do zaoferowania, będzie również traktowana jako element kampanii wyborczej - powiedziała.

- Przede wszystkim przygotowujemy się do rejestracji partii - zaznaczyła. Jak wynika z informacji na stronie internetowej ugrupowania, akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o rejestrację partii Polska Jest Najważniejsza, potrwa do 28 stycznia. Rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz powiedział, że wniosek ma zostać złożony na przełomie stycznia i lutego.

Odnosząc się do informacji, że wstępny termin wyborów parlamentarnych zaaprobowany w przez zarząd krajowy PO, to 23 października, Kluzik-Rostkowska powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że "to jest data, której można się było spodziewać". Choć - jak przypomniała - PJN apelował o przeprowadzenie wyborów we wcześniejszym terminie. - Dobrą wiadomością - mówiła - jest to, że wiadomo już, kiedy odbędą się wybory.

Przewodnicząca klubu PJN, pytana czy jej ugrupowanie będzie gotowe do 23 października, odpowiedziała: - Na pewno zdążymy.

Także Karasiewicz jest dobrej myśli. - Mówiąc o dacie wiosennej, mieliśmy w tyle głowy, że jeśli uzyska to akceptację, powinniśmy być gotowi na marzec. Teraz zyskujemy pół roku - powiedział Karasiewicz. Podkreślił, że jego ugrupowanie chciałoby zagospodarować grupę wyborców "centrum", którzy oczekiwali "czegoś więcej" od PO i PiS.

Pytany o działalność PJN w najbliższym czasie, podkreślił, że ugrupowanie planuje szereg wystąpień programowych m.in. o gospodarce i zdrowiu. Jeszcze w styczniu - zaznaczył - zostanie przedstawiony program zdrowotny Pacjent Jest Najważniejszy. Planowane są także konwencje regionalne - pierwsza z nich ma się odbyć 12 lutego w Katowicach. Będą także kolejne propozycje PJN na forum parlamentu - wyliczał poseł.

Jak powiedział Karasiewicz, jego ugrupowanie rozwija swoją działalność w internecie. - Nasze konferencje są na żywo transmitowane w internecie. Internet wspomaga też rozwój ugrupowania. Ludzie się skrzykują np. poprzez Facebook, ktoś daje hasło: to może byśmy się spotkali i się umawiają - mówił.

Na stronie internetowej PJN - mówił rzecznik - niebawem znajdą się informacje dotyczące regionalnych przedstawicielstw ugrupowania. - W niektórych miastach czy powiatach będzie funkcjonować po kilka kół. Bo każdy, kto zbierze siedem osób, będzie mógł stworzyć koło - zaznaczył.

Podkreślił, że zgłasza się wielu chętnych do pomocy przy rozbudowywaniu struktur regionalnych. - My stawiamy na wolną konkurencję. Każdy, kto uważa, że to on powinien być liderem w danym mieście czy powiecie - proszę bardzo: Jeśli zbuduje na tyle silne struktury, zostanie szefem takiego koła - powiedział. Według niego, taka konkurencja sprawia, że proces tworzenia struktur PJN jest "naprawdę obywatelski".

- Mówimy wprost, że nie będzie tak, iż to posłowie będą wyznaczać miejsca na listach. Wprowadzamy konkurencję i demokratyczne struktury w terenie. To powoduje, że ktoś z małej miejscowości może być wyżej niż przedstawiciel dużego miasta - bo zbudował prężniejszą, bardziej mobilną strukturę - mówił rzecznik klubu.

Pytany, w których regionach Polski najintensywniej rozwijają się regionalne struktury PJN, wymienił m.in. woj. śląskie, opolskie, małopolskie, wielkopolskie. - Jest też Tarnów. Poseł Jacek Pilch w swoim okręgu zebrał kilka tysięcy podpisów pod wnioskiem o rejestrację partii - powiedział Karasiewicz.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)