Tajwański raj sprzętowców

Choć tegoroczna edycja targów Computex 2006 właśnie dobiegła końca, to ciekawych informacji z tej imprezy starczyłoby nam jeszcze na wiele tygodni relacji. Targi w Tajpej to raj dla miłośników sprzętu komputerowego i bardzo kiepska propozycja dla poszukiwaczy ciekawego oprogramowania. "Softu" praktycznie nie ma, za to wszystko co najważniejsze z dziedziny sprzętu znajdzie właśnie na Tajwanie. Nie bez przyczyny największe firmy komputerowe właśnie na Computeksie prezentują premierowe produkty. W tym roku było ciekawie i po raz kolejny rekordowo pod względem frekwencji.
Na targach wystawiało się 1285 firm, które zajęły ok. 3000 stoisk. Odwiedzających targi było z kolei ok. 150 tys., podczas gdy jeszcze rok temu targi odwiedziło ok. 130 tys. osób. Z roku na rok Computex staje się większy, a już teraz jest drugą po Cebicie, targową imprezą komputerową na świecie. Podczas gdy na Cebicie sektor oprogramowania jest co najmniej tak samo istotny jak "hardware", na Computeksie jest już całkowicie odwrotnie. Tu dominuje sprzęt i to właśnie tu dystrybutorzy z całego świata przyjeżdżają podpatrzyć nowe marki i nowe produkty. Software'owcy nie mają tu czego szukać, bo jedynym oprogramowaniem, jakie jest wystawiane, są aplikacje do wypalania płyt ( np. Nero ) lub też aplikacje do odtwarzania multimediów ( Cyberlink, InterVideo, itp ).

13.06.2006 13:56

Sprzętowcy są za to zachwyceni, bo są najbliżej źródła finalnych produktów ( zdecydowana większość produkowana jest w Chinach i na Tajwanie ) i to właśnie w Taipei najnowsze urządzenia są najchętniej przez wystawców prezentowane.

Intel Core 2 Duo w natarciu

Targi odbyły się wyraźnie pod hasłem wszystkiego dla nowych procesorów Intela - Core 2 Duo - czyli inaczej mówiąc Conroe. Widać, że z tym produktem duże nadzieje wiąże nie tylko sam Intel lecz także cała branża - producenci płyt głównych, także kart graficznych ( te nie mogły od dawna pokazać pełni swoich możliwości ze względu na ograniczoną wydajność aktualnie oferowanych procesorów ), komputerów ViiV i innych typu Media Center, a nawet peryferiów, np. producenci tunerów TV pokazali specjalne modele PCI Express tylko i wyłącznie przeznaczone do płyt głównych z nowymi chipsetami i965G ( ze zintegrowanym rdzeniem graficznym ). Także NVIDIA ma chrapkę na uszczknięcie choćby kawałka z tortu o nazwie Conroe i na Computeksie pokazała swój nowy chipset nForce 590 SLI Intel Edition. Problem w tym, że do układu tego sami producenci płyt głównych nie odnoszą się już zaufaniem, o czym pisaliśmy tutaj - http://www.pcworld.pl/news/94546.html .

Conroe będzie bardzo szybki, na co wskazują pierwsze, przedpremierowe testy - http://www.pcworld.pl/news/90206.html , a potwierdzają to deklaracje np. ATI, która zaciera ręce ciesząc się, że jej karty graficzne otrzymają wydajny procesor dla graczy. W Taipei na 84. piętrze najwyższego budynku na świecie - Taipei 101 ( wysokość 508 m ) - odbyła się premiera najnowszego chipsetu Intela i965. Układ ten przeznaczony jest dla procesorów Core 2 Duo, choć oczywiście obsłuży także inne procesory z podstawką LGA775. Chipset będzie występował w 3 odmianach - i965G ( z wbudowanym rdzeniem graficznym nowej generacji X3000, dokonuje m.in. poprawy jakości obrazu HD, przeznaczony jest do instalacji w komputerach typu ViiV czy Media Center ), i965Q ( przeznaczony jest do nowej platformy biurowej Intel vPRO, ma m.in. wbudowany system AMT do zdalnego zarządzania komputerem ) oraz i965P, najwydajniejsza odmiana dla graczy i użytkowników wydajnych pecetów.

Chipsety Intela będą tanie, bo produkuje się je w procesie 90 nm na dużych 30-centymetrowych waflach krzemowych. Nie ma być problemu z ich dostępnością, co jest najlepszą informacją dla producentów płyt głównych, którzy mieli ogromne kłopoty z nabyciem układów 945, 915 i 975. Chipset ma być specjalnie zoptymalizowany pod kątem współpracy z Core 2 Duo i zapowiadana jest jego rewelacyjna wydajność. Jak będzie w rzeczywistości przekonamy się już wkrótce.Foxconn z wzorcową płytą dla AMD AM2

Tajwański Foxconn, producent do tej pory kojarzony z produktami OEM ( wytwarza większość płyt głównych do markowych komputerów, np. HP czy Dell ) zapowiedział dynamiczne wkroczenie na rynek klientów indywidualnych. Firma nie tylko oferuje opatrzone własną marką płyty główne, obudowy, układy chłodzenia, lecz od teraz także karty graficzne. Na konferencji prasowej, która miała miejsce na Computeksie, Foxconn wraz z NVIDIĄ, AMD, Doby oraz producentem pamięci Corsair oficjalnie zaprezentowali płytę główną C51XEM2AA, która zdaniem zebranych przedstawicieli jest jedną z najlepszych o ile nie najlepszą płytą główną dla procesorów AMD AM2. Więcej o tym modelu i prezentacji Foxconna pisaliśmy tutaj - http://www.pcworld.pl/news/94320.html.

AMD - notebooki z X2 już są

Na Computeksie AMD nie pokazało niczego specjalnego, może poza kilkoma komputerami opatrzonymi logiem AMD Live!, które są dowodem na to, że platforma cyfrowej rozrywki domowej AMD jednak istnieje nie tylko "na papierze". Live! zrobił jednak przeciętne wrażenie, bo póki co nie wnosi oprócz nazwy nic ciekawego. Nie ma specjalnych treści dla użytkowników tych platform, komputery Live! jakie zobaczyliśmy w Taipei także nie przekonują do ich zakupu. Większość to standardowe "blaszaki" minitower lub niczym nie wyróżniające się od typowych barebone Shuttle'a, które niewiele osób chciałoby postawić obok telewizora w pokoju.

Czekamy na ciekawsze propozycje, jak choćby wprowadzony wczoraj do sprzedaży w Polsce Acer Idea ViiV - http://www.pcworld.pl/news/94539.html. Bardzo interesująco prezentowała się za to wystawka AMD złożona z notebooków wyposażonych w najnowsze, dwurdzeniowe procesory AMD 64 Turion X2. Tu znaleźliśmy naprawdę fajne komputery Acer Ferrari, eleganckie notebooki Asusa, Fujitsu Siemens czy MSI. Miejmy nadzieję, że te ciekawe notebooki szybko trafią do polskich sklepów. Są dużo mniejsze niż wcześniejsze modele z Athlonami 64 Mobile i z pierwszych testów wynika, że mogą być alternatywą dla komputerów z Intel Core Duo. Dyski twarde zagrożone

Wygląda na to, że już wkrótce "twardziele", zostaną zastąpione przez pamięci flash o dużej pojemności. Na początku na pewno flashowe dyski ATA i SATA zawitają w notebookach. Firmy takie jak Apacer czy PQI zaprezentowały na Computeksie - http://www.pcworld.pl/news/94321.html modele o pojemnościach do 64 GB. Dysk flashowy w notebooku wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Nie hałasuje, nie ma części ruchomych, które narażałyby go na uszkodzenia mechaniczne przy przenoszeniu komputera, zużywa też dużo mniej energii niż tradycyjne modele. Jest od nich póki co wolniejszy, lecz to dla właścicieli większości notebooków nie powinno być wielką przeszkodą.

Karty graficzne w nowej roli

ATI, choć nie zaprezentowało na Computeksie nowych kart graficznych, podzieliło się zapowiedziami odnośnie zapowiadanych, nowych modeli segmentu podstawowego - http://www.pcworld.pl/news/94453.html. Ciekawsze były jednak prezentacje wykorzystania standardowych Radeonów ( modele od X1600 wzwyż ) pełniących rolę akceleratora obliczeń fizycznych. ATI udowodniło, że karty te mogą z powodzeniem przyspieszyć i wzbogacić zjawiska fizyczne w grach wyposażonych w silnik Havok FX - http://www.pcworld.pl/news/94448.html. Są przy tym o wiele tańsze niż specjalistyczne karty z układami Ageia PhysX, która to firma obawiając się o swoje interesy, mocno zaatakowała ATI - http://www.pcworld.pl/news/94504.html. Sytuacja jest zrozumiała, bo producent ten dopiero co rozpoczął sprzedaż swoich produktów, a już konkurencja zapowiada odebranie mu pola. na pytanie, czy Radeon rzeczywiście nie nadaje
się do obliczeń fizycznych Ageia dała odpowiedź - nie zgadzając się aby Radeony mogły emulować produkty PhysX.

Oprócz wspomnianych przeze mnie ciekawostek, Computeks jak każde aktualnie odbywające się targi komputerowe zdominowały komputery przenośne - http://www.pcworld.pl/news/94451.html. Desktopy stają się powoli towarem niszowym, przeznaczonym dla miłośników tuningu czy użytkowników potężnych stacji roboczych. Wyniki sprzedaży pecetów na świecie wskazują wyraźnie, że to do notebooków należy przyszłość - http://www.pcworld.pl/news/94319.html. To z myślą o nich projektuje się większość nowych rozwiązań, a te następnie trafiają w nieco zmodyfikowanej postaci do komputerów stacjonarnych. Osobiście podoba mi się ten kierunek, komputery stają się cichsze, bardziej energooszczędne, mniejsze i bardziej estetyczne. Szkoda jedynie, że nie stają się prostsze w obsłudze, a takie dziedziny jak opracowywanie nowatorskich interfejsów, rozpoznawanie pisma czy głosu, wciąż są niedoskonałe.

Informacje o najciekawszych produktach Computeksu 2006 znajdziecie tutaj - http://www.pcworld.pl/news/watek_more.asp?id=91&more=akt&dalej=1.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)