Trwa ładowanie...
d4jyvy5
18-10-2007 17:00

Tajne rozmowy w Sopocie - ministrowie o terroryzmie

Za zamkniętymi drzwiami dyskutowali w Sopocie m.in. o terroryzmie ministrowie spraw wewnętrznych największych sześciu państw UE. Dwudniowy szczyt ministrów Grupy G6 pod przewodnictwem Polski właśnie się zakończył, obrady w całości były utajnione.

d4jyvy5
d4jyvy5

Wiadomo, że oprócz przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym, poruszano też kwestie współpracy w ramach misji cywilnej UE w Afganistanie i problem imigracji. Zagrożenia istnieją i jesteśmy tego świadomi. Rozmawiamy o nich, ale tutaj mówimy o tym w jaki sposób odpowiedzialny i poważny do nich podejść - powiedział na konferencji podsumowującej szczyt szef MSWiA, Władysław Stasiak. Nie ujawnił jednak szczegółów rozmów.

Odnosząc się do sprawy zagrożenia terrorystycznego w kontekście obecności wojsk NATO w Afganistanie, minister Stasiak powiedział, że rozmowy dotyczyły procedur, możliwości współdziałania, a nie podejmowania, czy proponowania rozstrzygających decyzji.

Minister pytany o ocenę bezpieczeństwa Europy, stwierdził, że na pewno jest wiele zagrożeń. Dlatego dyskutujemy m.in. o terroryzmie, przestępczości zorganizowanej. Mówimy o mechanizmach i procedurach, bo żeby zmierzyć się z tym w sposób poważny trzeba pomyśleć o tym, o środkach jakie należy podjąć w dłuższej perspektywie np. środkach prawnych - wyjaśniał Stasiak.

Ministrowie rozmawiali także o nielegalnej imigracji i konieczności współpracy nie tylko w tej kwestii z państwami nie należącymi do UE. Minister Stasiak wymieniał także m.in. konieczność ścisłej współpracy z Ukrainą w kontekście Euro 2012.

d4jyvy5

Podczas naszego spotkania pod hasłem wspólnej polityki wspólnego sąsiedztwa rozmawialiśmy o południowo-wschodniej części Europy; chodzi tu bardziej o problem Morza Czarnego. Tam, ten temat jest bardziej istotny. Nie można samodzielnie tego problemu rozwiązać w Unii. Jesteśmy uzależnieni od współpracy z naszymi sąsiadami - ocenił szef resortu spraw wewnętrznych Niemiec, Wolfgang Schauble.

Ministrowie zakończyli szczyt wspólną deklaracją. Zgodzili się w niej, że jest potrzeba rzetelnej dyskusji pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi UE w kontekście nowych wyzwań, jakie stawia wejście w życie Traktatu Reformującego Unię. Podkreślono w niej konieczność współpracy z krajami spoza Unii i potępiono akty terroryzmu i zadeklarowano ścisłą współpracę w jego zwalczaniu.

Do Grupy G6 należy sześć największych krajów Unii Europejskiej: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania i - od marca 2006 r. - Polska. Od września br. Polska objęła przewodnictwo w G6.

Grupa, funkcjonująca od 2003 r., jest nieformalną inicjatywą w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego. Ministrowie spraw wewnętrznych tych państw spotykają się raz na pół roku w kraju aktualnie sprawującym prezydencję w Grupie. Spotkania służą m.in. prezentacji i zbliżaniu stanowisk państw w dziedzinie spraw wewnętrznych w ramach UE.

d4jyvy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jyvy5
Więcej tematów