Trwa ładowanie...

Tajemniczy wypadek w Rosji. "Wybuchł mały reaktor jądrowy"

Nie żyje pięciu naukowców. Zginęli 8 sierpnia w eksplozji na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji podczas testu rakietowego. Według najnowszych informacji Bloomberga, pracowali nad stworzeniem małego reaktora jądrowego.
Share
Rosja. Pojawiają się nowe informacje ws. wybuchu na poligonie
Rosja. Pojawiają się nowe informacje ws. wybuchu na poligonieŹródło: Forum
dvqr5e4

Pięciu naukowców, którzy zginęli w eksplozji na poligonie w Rosji, pracowało nad stworzeniem małego reaktora jądrowego - podaje Bloomberg. Powołuje się przy tym na słowa Wiaczesława Sołowiewa, dyrektora naukowego instytutu, w którym pracowali naukowcy. O sprawie pisze Bloomberg.

Na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji przy testowaniu pocisku mogło dojść do wybuchu rakiety z napędem jądrowym - prawdopodobnie 9М730 Buriewiestnik - podał wcześniej Reuters. O okolicznościach wypadku mówił Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA.

Media przypominały orędzie Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego z 1 marca 2018 roku. Prezydent Rosji mówił w nim o pocisku z napędem jądrowym o nieograniczonym zasięgu.

dvqr5e4

Zobacz także: W drodze na festiwal Owsiaka. Kobieta zadeklarowała pomoc uczestnikom

Lewis Lewis dodał, że w dniu wybuchu - 8 sierpnia - w okolicach, gdzie doszło do wypadku, zidentyfikowano okręt "Sieriebrianka", przeznaczony do transportowania płynnych odpadów radioaktywnych.

Rosja. "Wzrost promieniowania"

W wybuchu zostało poszkodowanych sześć osób. Jak podało Radio Swoboda, powołując się na kanał Baza w komunikatorze Telegram, stwierdzono u nich objawy skażenia promieniowaniem. Mieli zostać przetransportowani do państwowego szpitala im. Burnaziana w Moskwie, który specjalizuje się w leczeniu chorób popromiennych.

dvqr5e4

Co więcej, lokalne władze poinformowały o zarejestrowaniu wzrostu promieniowania. Władze miasta Siewierodwińsk "wycofały" jednak tę informację. O tym, że nie doszło do skażenia, zapewniło rosyjskie ministerstwo obrony. Z kolei Greenpeace, powołując się na dane ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, podało, że w Siewierodwińsku poziom promieniowania 20-krotnie przekroczył normę.

Źródło: Bloomberg/Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvqr5e4

Podziel się opinią

Share
dvqr5e4
dvqr5e4
Więcej tematów