ŚwiatTajemniczy wypadek w Rosji. "Wybuchł mały reaktor jądrowy"

Tajemniczy wypadek w Rosji. "Wybuchł mały reaktor jądrowy"

Nie żyje pięciu naukowców. Zginęli 8 sierpnia w eksplozji na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji podczas testu rakietowego. Według najnowszych informacji Bloomberga, pracowali nad stworzeniem małego reaktora jądrowego.

Tajemniczy wypadek w Rosji. "Wybuchł mały reaktor jądrowy"
Źródło zdjęć: © Forum
Anna Kozińska

Pięciu naukowców, którzy zginęli w eksplozji na poligonie w Rosji, pracowało nad stworzeniem małego reaktora jądrowego - podaje Bloomberg. Powołuje się przy tym na słowa Wiaczesława Sołowiewa, dyrektora naukowego instytutu, w którym pracowali naukowcy. O sprawie pisze Bloomberg.

Na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji przy testowaniu pocisku mogło dojść do wybuchu rakiety z napędem jądrowym - prawdopodobnie 9М730 Buriewiestnik - podał wcześniej Reuters. O okolicznościach wypadku mówił Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA.

Media przypominały orędzie Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego z 1 marca 2018 roku. Prezydent Rosji mówił w nim o pocisku z napędem jądrowym o nieograniczonym zasięgu.

Zobacz także: W drodze na festiwal Owsiaka. Kobieta zadeklarowała pomoc uczestnikom

Lewis Lewis dodał, że w dniu wybuchu - 8 sierpnia - w okolicach, gdzie doszło do wypadku, zidentyfikowano okręt "Sieriebrianka", przeznaczony do transportowania płynnych odpadów radioaktywnych.

Rosja. "Wzrost promieniowania"

W wybuchu zostało poszkodowanych sześć osób. Jak podało Radio Swoboda, powołując się na kanał Baza w komunikatorze Telegram, stwierdzono u nich objawy skażenia promieniowaniem. Mieli zostać przetransportowani do państwowego szpitala im. Burnaziana w Moskwie, który specjalizuje się w leczeniu chorób popromiennych.

Co więcej, lokalne władze poinformowały o zarejestrowaniu wzrostu promieniowania. Władze miasta Siewierodwińsk "wycofały" jednak tę informację. O tym, że nie doszło do skażenia, zapewniło rosyjskie ministerstwo obrony. Z kolei Greenpeace, powołując się na dane ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, podało, że w Siewierodwińsku poziom promieniowania 20-krotnie przekroczył normę.

Źródło: Bloomberg/Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (205)