Tajemnicze partytury na Jasnej Górze dziełem Mozarta?
Specjalna komisja rozpoczyna badania, czy na Jasnej Górze znajdują się nieznane dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. W klasztorze analizowanych jest 18 partytur opisanych nazwiskiem austriackiego kompozytora. Ich autentyczność mają też potwierdzić muzykolodzy z Salzburga i Wiednia.
Nuty, które są przedmiotem badania, przepisali osiemnastowieczni kopiści. To oni nanieśli na papier informacje, że autorem kompozycji jest Mozart
Dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater, Małgorzata Nowak, twierdzi, że prawdopodobieństwo, iż są to w istocie dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta jest bardzo duże. Wyjaśnia, że muzycznie i harmonicznie partytury brzmią jak utwory Austriaka. Dodaje, że także skład orkiestry, na który aria została napisana, występował już u tego autora, tylko w innej kompozycji.
Jeden z utworów, znajdujący się w jasnogórskich archiwach, wykonano 2 maja - w czasie tegorocznego festiwalu muzyki sakralnej Gaude Mater. Była to aria - sygnowana jako utwór autorstwa Mozarta - na sopran solo, klarnet i orkiestrę kameralną. Małgorzata Nowak przypomina, że śpiewała go solistka opery paryskiej, Aleksandra Zamojska.
Na Jasnej Górze zgromadzono ponad 3 tysiące utworów, często nieznanych muzyków. Dwie trzecie to rękopisy, które trafiały do klasztoru przez wieki. Wykonywała je specjalna jasnogórska orkiestra.