Trwa ładowanie...
d4j8938

Tajemnicze kręgi w zbożu pod Oławą. To ślady potężnej konstrukcji sprzed 7 tys. lat

- Na jednym z pól pod Oławą ujrzeliśmy kręgi w zbożu. Nie są one jednak dziełem kosmitów ani istot nadprzyrodzonych - mówi Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Według ustaleń archeologów chodzi o kontury monumentalnej budowli wzniesionej 4900-4600 lat p.n.e.
Share
Zdjęcie ilustracyjne. Przedstawia rondele w okolicy Cedyni
Zdjęcie ilustracyjne. Przedstawia rondele w okolicy CedyniŹródło: Youtube.com, Fot: Norbert Pająk
d4j8938

Zarysy są tak wyraźne, że pierwotny wygląd konstrukcji sprzed prawie 7 tys. lat archeolodzy zrekonstruowali bez wbicia łopaty w ziemię. Struktura składa się z podwójnego systemu rowów. Po ich wewnętrznej stronie znajdowała się centralna część obiektu złożona z potrójnej palisady. Do wnętrza budowli prowadziły cztery regularnie rozmieszczone wejścia.

- Jest to pozostałość monumentalnej konstrukcji drewniano-ziemnej, wznoszonej z mozołem, przy użyciu prostych narzędzi, przez nieznającą metalu społeczność z młodszej epoki kamienia" - tłumaczy dr Mirosław Furmanek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Według eksperta jest to tzw. rondel - typ konstrukcji bardzo rzadko spotykanej w naszym kraju. Do tej pory w Polsce odkryto tylko trzy podobne struktury: w Wenecji pod Biskupinem, w Bodzowie koło Głogowa, a w ostatnich miesiącach - pod Chojną w okolicach Szczecina.

d4j8938

Są to najstarsze przykłady monumentalnej architektury w Europie, określane najczęściej mianem centrów ceremonialnych lub świątyń.

Zobacz też: Tajemnice i legendy Pałacu Kultury i Nauki

Archeolodzy ustalili też wstępnie funkcję konstrukcji z Dolnego Śląska. - Najprawdopodobniej za zasłoną palisad odbywały się zróżnicowane obrzędy i rytuały. To specjalne miejsce w ówczesnym krajobrazie przyczyniało się do wzmacniania tożsamości i integracji grupowej, przekazywania wartości i wzorców zachowań oraz utrwalania pamięci społecznej" - wyjaśnia dr Furmanek.

Jak dodaje, nie można wykluczyć, że wejścia do kompleksu pełniły jednocześnie funkcje związane z obserwacjami astronomicznymi. Co oznacza, że całe założenie mogło być gigantycznym kalendarzem.
Miejsce to nie pełniło funkcji obronnych, "choć nie można wykluczać, że okoliczni mieszkańcy mogli się chronić za fortyfikacjami podczas zagrożenia" - zaznacza naukowiec.

d4j8938

Archeolodzy planują dalsze badania konstrukcji, na razie z wykorzystaniem metod nieinwazyjnych, m.in. geofizycznych (np. z zastosowaniem georadaru), dzięki którym bez czasochłonnych i kosztownych wykopalisk uzyskają dodatkowe informacje o konstrukcji.

Znaleziska dokonano podczas rekonesansu lotniczego, w czasie którego poszukiwano nieznanych dotychczas stanowisk archeologicznych na terenie woj. opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Projekt trwa od 5 lat i jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata-Bis. Rozpoznanie lotnicze wykonali Piotr Wroniecki i Krzysztof Wieczorek.

Do tej pory zespół ten odkrył liczne, nieznane wcześniej ślady przeszłości człowieka, dawnej i nieco nowszej, w tym średniowieczne założenia folwarczno-dworskie.

Chcesz zrobić niedrogie zakupy w internecie? Wystarczy, że wejdziesz na stronę Empik wyprzedaże.

d4j8938

Podziel się opinią

Share
d4j8938
d4j8938
Więcej tematów