ŚwiatTajemnice udanego snu

Tajemnice udanego snu

Naukowcy z San Diego zidentyfikowali chemiczną ścieżkę sygnałową organizmu, kluczową dla regulacji snu - informuje najnowszy numer pisma "Nature Neuroscience".

Tajemnice udanego snu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Naukowcy dokonali swoich ustaleń w badaniach na muszce owocowej. Drosophila melanogaster, nazywana po polsku muszką owocową, podobnie jak inne owady ucina sobie drzemki - przechodzi proces podobny do snu u ssaków, nie rusza się i odpoczywa po okresach aktywności.

Ralph Greenspan wraz z kolegami z The Neurosciences Institute w San Diego wykazał, że aktywacja receptora czynnika wzrostu naskórka (EGF), o którym wiadomo, że odgrywa rolę w utrzymaniu 24-godzinnego rytmu funkcjonowania organizmu, powoduje zwiększenie ilości i długości snu.

Zablokowanie receptora i ścieżki sygnałowej z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości snu u muszki i powoduje problemy z zaśnięciem.

Opisana przez naukowców ścieżka sygnałowa zachodzi w mózgu muszki w rejonie rozwojowo i funkcjonalnie podobnym do naszego podwzgórza - części mózgu kontrolującej sen.

Zdaniem autorów pracy muszka owocowa jest dobrym modelem do badania zjawisk związanych ze snem, doświadczenia można przeprowadzić łatwiej i szybciej, a naukowcy mają możliwość odkrycia cząsteczek sygnałowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania cyklu snu i czuwania.

Dzięki takim badaniom firmy farmaceutyczne będą mogły opracować lepsze leki dla cierpiących na bezsenność.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)