ycipk-1ysgpp

Tajemnica rozwiązana. Zidentyfikowano szczątki Polaka z Dywizjonu 308

Udało się ustalić tożsamość polskiego lotnika, który został bezimiennie pochowany podczas II wojny światowej na cmentarzu we francuskiej miejscowości Le Crotoy. Już wiadomo, że spoczywa tam porucznik Tadeusz Stabrowski z 308 Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tadeusz Stabrowski w samolocie na lotnisku RAF.
Tadeusz Stabrowski w samolocie na lotnisku RAF. (MKiDN, Fot: archiwum rodzinne)
ycipk-1ysgpp

Tożsamość lotnika z brytyjskiej kwatery wojennej na francuskiej nekropolii ustalono dzięki pracy specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - poinformowało Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczątki ekshumowano pod koniec września 2017 roku, a prace prowadzono na miejscu pod nadzorem władz francuskich. Polscy naukowcy zbadali szkielet i pobrali próbki niezbędne do przeprowadzenia badań porównawczych DNA. Tę część badań przeprowadzono już w Polsce.

Wcześniej do Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie trafiły próbki DNA od rodzin czterech lotników.

ycipk-1ysgpp

Wszyscy zginęli podczas walk powietrznych w okolicach Le Crotoy do kwietnia 1943 roku, kiedy żołnierz został pochowany. Wyniki badań wskazały na porucznika Stabrowskiego.

MKiDN
Podziel się

Wodował po walce z Luftwaffe

ycipk-1ysgpp

Stabrowskiego kolega z dywizjonu ostatni raz widział 11 marca 1943 roku, gdy po ostrzelaniu przez Niemców wodował Spitfirem na Kanale La Manche. Ekipom ratowniczym nie udało się go odnaleźć.

Ciało morze wyrzuciło na brzeg miesiąc później. Pilot nie miał przy sobie dokumentów, więc Francuzi pochowali go bez nazwiska na grobie.

Jak informuje resort kultury, ceremonia wojskowa na cmentarzu w Le Crotoy, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku lotnika, planowana jest na marzec 2018 roku - 75 lat po tragicznej śmierci pilota Dywizjonu 308.

MKiDN
Podziel się
ycipk-1ysgpp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1ysgpp

ycipk-1ysgpp
ycipk-1ysgpp