Trwa ładowanie...
d2nhkn0

Nie żyje ppłk Franciszek Kornicki. Był dowódcą legendarnego polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej

Zmarł polski dowódca wojskowy, podpułkownik, pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii i dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej Franciszek Kornicki. We wrześniu kombatant wygrał plebiscyt na twarzy wystawy o RAF organizowaną przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennik "The Telegraph".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Franciszek Kornicki
Franciszek Kornicki (East News, Fot: BARTOSZ KRUPA)
d2nhkn0

Informację o śmierci Franciszka Kornickiego przekazała na Facebooku gmina Mircze, z której ppłk pochodził. Kornicki urodził się 18 grudnia 1916 r. w Wereszynie. Ukończył prestiżową Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, po czym w sierpniu 1939 roku otrzymał przydział do 162 Eskadry Myśliwskiej w III/6 dywizjonie myśliwskim Wojska Polskiego.

W trakcie II wojny światowej wykonał dwa loty bojowe, a następnie wykonywał zadania łącznikowe. Po sowieckiej agresji przedarł się do Rumunii, następnie trafił do Wielkiej Brytanii. W 1943 roku, mając 26 lat, został najmłodszym dowódcą w polskim lotnictwie, obejmując Dywizjon 308.

d2nhkn0

Po II wojnie światowej Kornicki został majorem Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i nie zdecydował się na powrót do Polski, odmawiając uznania komunistycznego rządu.

Czego nie wiesz o II Wojnie Światowej

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność kombatancką został w 2011 roku odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kornicki otrzymał również Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari oraz - trzykrotnie - Krzyż Walecznych.

We wrześniu Kornicki wygrał plebiscyt na twarz wystawy o RAF Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika "The Telegraph".

d2nhkn0

Podziel się opinią

Share

d2nhkn0

d2nhkn0
Więcej tematów