ycipk-2wikdq
IAR

Tajemnica naskalnych malowideł z El Castillo bliska wyjaśnienia

Najstarsze znane człowiekowi malowidła jaskiniowe mogli stworzyć Neandertalczycy. Takiego zdania są badacze z Portugalii i Wielkiej Brytanii. Ich badania opisuje naukowy tygodnik Nature.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Malunki naskalne z jaskini El Castillo w Hiszpanii
Malunki naskalne z jaskini El Castillo w Hiszpanii (PAP/EPA, Fot: /Altamira Museum)
ycipk-2wikdq

Eksperci badają prastare malowidła w jaskini El Castillo w Hiszpanii. Są to między innymi odciski dłoni, niektóre mają ponad 40 tysięcy lat. Zdaniem naukowców dokładne określenie ich wieku jest kluczowe dla ustalenia, kto był ich autorem; przodkowie z naszego gatunku, czy też Neandertalczycy.

- Już wcześniej zdobyliśmy dowody na to, że Neandertalczycy robili osobiste ozdoby, na przykład koraliki. Więc jeśli będziemy wiedzieli, ile mają lat te malowidła, to będzie to koniec debaty na temat tego, kto je namalował - mówi portugalski badacz Joao Zilhao.

Zilhao dodaje, że to właśnie około 40 tysięcy lat temu ludzie współcześni zaczęli dominować nad Neandertalczykami w Europie, a malowidła mogły powstać wcześniej. Jego zdaniem, ludzie neandertalscy byli umysłowo bardzo podobni do nas: grzebali zmarłych, malowali i posiadali swego rodzaju duchowość.

ycipk-2wikdq
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2wikdq

ycipk-2wikdq
ycipk-2wikdq