Trwa ładowanie...
16-05-2013 20:37

Tajemnica naskalnych malowideł z El Castillo bliska wyjaśnienia

Najstarsze znane człowiekowi malowidła jaskiniowe mogli stworzyć Neandertalczycy. Takiego zdania są badacze z Portugalii i Wielkiej Brytanii. Ich badania opisuje naukowy tygodnik Nature.

Tajemnica naskalnych malowideł z El Castillo bliska wyjaśnieniaŹródło: PAP/EPA, fot: /Altamira Museum
d3e46xa
d3e46xa

Eksperci badają prastare malowidła w jaskini El Castillo w Hiszpanii. Są to między innymi odciski dłoni, niektóre mają ponad 40 tysięcy lat. Zdaniem naukowców dokładne określenie ich wieku jest kluczowe dla ustalenia, kto był ich autorem; przodkowie z naszego gatunku, czy też Neandertalczycy.

- Już wcześniej zdobyliśmy dowody na to, że Neandertalczycy robili osobiste ozdoby, na przykład koraliki. Więc jeśli będziemy wiedzieli, ile mają lat te malowidła, to będzie to koniec debaty na temat tego, kto je namalował - mówi portugalski badacz Joao Zilhao.

Zilhao dodaje, że to właśnie około 40 tysięcy lat temu ludzie współcześni zaczęli dominować nad Neandertalczykami w Europie, a malowidła mogły powstać wcześniej. Jego zdaniem, ludzie neandertalscy byli umysłowo bardzo podobni do nas: grzebali zmarłych, malowali i posiadali swego rodzaju duchowość.

d3e46xa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e46xa
Więcej tematów