Trwa ładowanie...
d2397lm

Taizé: 24. Europejskie Spotkanie Młodych w Budapeszcie

(inf. własna)

d2397lm
d2397lm

Budapeszt będzie miejscem kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych - ogłosił w Niedzielę Wielkanocną Brat Roger, założyciel ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Młodzi pielgrzymi spotkają się na przełomie grudnia i stycznia po raz 24.

Modlitwa w czasie spotkania w Barcelonie (Fot: A. Soroczyńska WP)
Źródło: Modlitwa w czasie spotkania w Barcelonie (Fot: A. Soroczyńska WP)

Ostatnie Europejskie Spotkanie Młodych, które odbyło się w Barcelonie w dniach 28 grudnia 2000 r. - 1 stycznia 2001 r., zgromadziło 80 tys. młodych chrześcijan z całej Europy. Jedną z najliczniej reprezentowanych nacji byli Polacy; do stolicy Katalonii przybyło ich 20 tys.

W spotkaniach, które przez braci z Taizé nazywane są "Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię" uczestniczą młodzi wyznawcy katolicyzmu, prawosławia oraz protestantyzmu. Dotychczas spotkania takie odbywały się m.in. w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Pradze. W Polsce Spotkania były organizowane trzykrotnie: w Warszawie w 1999 r. i dwa razy we Wrocławiu w 1989 i 1995 r. Budapeszt gościł już młodych chrześcijan w 1991 roku.

Wspólnotę założył w latach 40. w małej wiosce Taizé we francuskiej Burgundii Brat Roger, wywodzący się z protestanckiej, szwajcarskiej rodziny. Wspólnota liczy ok. 100 braci 25 narodowości. Przez cały rok do Taizé przyjeżdża młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się o pokój i jedność chrześcijan.

Aleksandra Soroczyńska, Michał Zatyka (WP)

d2397lm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2397lm
Więcej tematów