Tadeusz Rydzyk persona non grata w USA? Wszczęto procedury
Czarne chmury nad Tadeuszem Rydzykiem. Amerykańskie Centrum Szymona Wiesenthala wszczęło procedury, mające doprowadzić do zakazania mu głoszenia kazań i prowadzenia zbiórek pieniężnych na terytorium USA. W Kanadzie z kolei złożono skargę do ministerstwa skarbu, by odebrać jego organizacjom status charytatywny.
O szczegółach poinformował w rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf ("Gazeta Wyborcza") Thomas Lukaszuk - kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, były wicepremier prowincji Alberta. Właśnie wskutek jego działań Tadeusz Rydzyk ma już zakaz głoszenia kazań w zachodniej części Kanady.
"Centrum Szymona Wiesenthala skontaktowało się ze mną osobiście kilka dni temu i wczoraj przekazało sprawę do ich biura w Chicago, gdzie znajduje się największe zgromadzenie Polonii poza granicami Polski" - zdradził Lukaszuk w wywiadzie dla Wyborczej".
Chodzi nie tylko o kazania Tadeusza Rydzyka, ale także o zbiórki pieniężne. "Jeżeli chcemy zaprzestać rozprzestrzeniania tej mowy nienawiści Rydzyka, to oczywiście musimy obciąć fundusze. To jest najważniejszy krok. Bez funduszy będzie mu ciężko szerzyć swoje poglądy na falach radiowych, przez internet i osobiście oczywiście też. A więc obcięcie funduszy jest dla mnie i dla osób, które teraz mi pomagają, priorytetem. Ale też zakazy prawne" - tłumaczy Lukaszuk.
W Kanadzie złożono już skargę do ministerstwa skarbu, żeby odebrać organizacjom Rydzyka status charytatywny. "Będę wkrótce w kontakcie z J.B. Pritzkerem, gubernatorem amerykańskiego stanu Illinois, na terenie którego znajduje się Chicago, i będziemy o tym rozmawiać"- zdradził.
Polityk przypomniał, że jeszcze przed nagłośnieniem sprawy Rydzyka rząd federalny Stanów Zjednoczonych podjął już taką decyzję. "Departament Stanu USA w swoim oficjalnym raporcie uznał Radio Maryja za najbardziej antysemicką rozgłośnię radiową w całej Europie. Jest to zatem coś, czego nie musimy ustalać. To już zostało zatwierdzone i potwierdzone poprzez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. Ale nie znalazło się to na radarze gubernatorów stanów USA, burmistrzów miast i oczywiście Kościoła katolickiego w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych" - wskazał.
Tadeusz Rydzyk pod ostrzałem. Jak jest w Kanadzie?
Lukaszuk prowadzi też zabiegi, by w Kanadzie zakaz został rozszerzony na terytorium całego kraju. "Wczoraj został wysłany list do arcybiskupa Toronto kardynała Toma Collinsa podpisany w większości przez osoby polskiego pochodzenia" - zdradził. Ocenił, że decyzja w tej sprawie może zapaść "wkrótce".
Źródło: wyborcza.pl