Tadeusz Różewicz doktorem hc Uniwersytetu Gdańskiego
Wybitny polski poeta, dramaturg i prozaik
Tadeusz Różewicz otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu
Gdańskiego. Został on wyróżniony najwyższym tytułem akademickim za
to, że w swojej twórczości "najtrudniejsze pytania stawia
wnikliwie i prosto, prowadzi dialog z tradycją i stale wyraża to,
co paląco aktualne".
Jak zaznaczono we wniosku o tytułu doktora honoris causa, Różewicz, obchodzący w 2006 roku 85 urodziny a którego książki przełożono na 42 języki, "wciąż pozostaje najczęściej tłumaczonym współczesnym autorem polskim".
Jeden z recenzentów, prof. Zbigniew Majchrowski, podkreślił, że Tadeusz Różewicz "nieustanne zaskakuje czytelników i krytyków swą niezwykłą innowacyjnością (...) i w niejednym rozpoznaniu wręcz wyprzedza nadchodzące wypadki".
Nie ma w tej chwili w Polsce człowieka, który mówi prościej, wyraźniej, dosadniej i mądrzej. Różewicz mówił zawsze swoim głosem. Mówił swoim głosem wtedy, kiedy był w partyzantce, mówił swoim głosem w okresie stalinizmu, w okresie odwilży, w latach 60- tych, mówi dalej, tym swoim głosem, który się nie boi opinii, nie boi się krytyków - powiedział rektor UG prof. Andrzej Ceynowa.
Z okazji nadania Różewiczowi tytułu doktora honoris causa UG uczelniane wydawnictwo przygotowało dwie publikacje. Pierwszą z nich jest bibliofilskie - w ograniczonym, numerowanym nakładzie - wydanie trzech opowiadań Tadeusza Różewicza, powstałych w różnym czasie, połączonych motywem morskim i tytułem "Stare młode serce". Druga, to zbiór studiów i szkiców autorstwa młodszych i najmłodszych polonistów gdańskich, zatytułowany "Powracając do Różewicza", zawierający rozbiory krytyczne twórczości doktora honorowego uczelni.
Tadeusz Różewicz jest 46. doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego został nadany 19 sierpnia 1974 roku inż. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii.
W gronie honorowych doktorów gdańskiej uczelni znajdują się m.in. dr Richard von Weizsaecker, Gunter Grass, Francois Mitterrand, Lech Wałęsa, prof. Leszek Kołakowski, Madelleine K. Albright, prof. Harold Scheraga, Andrzej Wajda, prof. Władysław Bartoszewski.