"Tacierzyński" także dla przyszywanych ojców
Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek debatował Sejm. Projekt zyskał poparcie wszystkich klubów.
Było to pierwsze czytanie projektu, teraz trafi on do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
Obecnie Kodeks pracy przyznaje prawo do urlopu ojcowskiego pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, będącemu zarówno ojcem biologicznym, jak i ojcem adopcyjnym dziecka. Tygodniowy urlop (od 2012 r. będą to dwa tygodnie) można jednak wykorzystać zanim dziecko ukończy 12. miesiąc życia.
W praktyce - jak podkreślił podsekretarz stanu w ministerstwie pracy Radosław Mleczko - pracownik, ojciec adopcyjny dziecka może nie mieć możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego, bo procedura sądowa związana z uzyskaniem prawomocnego postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka może być długotrwała i skończyć się po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia. Ojcowie adopcyjni nie mają też możliwości skorzystania z urlopu, gdy przysposobili dziecko mające ponad rok.
Rządowa propozycja zakłada, że prawo do urlopu ojcowskiego przysługiwałoby pracownikowi - ojcu adopcyjnemu dziecka, w okresie 12 miesięcy, ale liczonych od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka - nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do 10. roku życia dziecka.
Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2011 r. Propozycję poparły wszystkie kluby. "Zdaniem klubu parlamentarnego PO problemy proceduralne nie powinny uniemożliwiać któremukolwiek z rodziców skorzystania z zagwarantowanych przywilejów (). Zatem słuszna wydaje się zawarta w omawianym dziś projekcie propozycja, zgodnie z którą brana pod uwagę będzie data zakończenia procedury adopcyjnej, a nie data urodzenia się dziecka" - powiedziała Izabela Mrzygłocka (PO).
"Ta zmiana jest konieczna, aby zachować równość między rodzicami biologicznymi i adopcyjnymi, pozostającymi w stosunku pracy (). Mamy nadzieję, że nowelizacja spowoduje, że z urlopu ojcowskiego będzie korzystało więcej osób" - mówił Stanisław Szwed (PiS).
Także Ryszard Zbrzyzny (SLD) podkreślał, że dzisiejsza regulacja zmierza do usunięcia "konstytucyjnej nierówności" między ojcami biologicznymi a adopcyjnymi.
Za przekazaniem projektu do pracy w komisji opowiedział się także Piotr Walkowski (PSL).