PolskaTablica ku czci Azerów przy Muzeum Powstania Warszawskiego

Tablica ku czci Azerów przy Muzeum Powstania Warszawskiego

Tablicę pamiątkową ku czci azerskich
oficerów poległych w służbie Polsce na różnych frontach odsłonili
w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego
prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i prezydent Warszawy Lech
Kaczyński.

Tablica ku czci Azerów przy Muzeum Powstania Warszawskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Podczas ceremonii prezydent Warszawy przypomniał, że tradycją naszego kraju jest udział Polaków w walkach na różnych frontach w Europie pod hasłem: "Za Waszą i naszą wolność". To jest tradycja bardzo silna i ta tablica jest elementem tej tradycji - powiedział Kaczyński.

Pamiątkową tablicę, której autorem jest warszawski rzeźbiarz Marek Moderau, umieszczono na jednym ze żwirowych placyków na terenie Parku Wolności.

Na tablicy znajduje się napis - po polsku, azersku i angielsku: "W hołdzie Azerbejdżanom, oficerom Wojska Polskiego i Armii Krajowej, którzy polegli, zostali zamordowani i zmarli w latach 1939-1945 w służbie Rzeczypospolitej na barykadach Powstania Warszawskiego i innych frontach II wojny światowej. Warszawa-Baku 2005".

Fundatorem tablicy jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Azerscy oficerowie, tzw. oficerowie kontraktowi, przybywali do Polski od 1923 roku, spośród nich większość stanowili byli oficerowie rosyjskiej armii carskiej. Było ich w Wojsku Polskim - zależnie od okresu - od kilku do kilkunastu, w czasie międzywojnia w sumie ponad stu- powiedział dr Czesław Żak z Centralnego Archiwum Wojskowego.

Nie wiemy, ilu dokładnie Azerów brało udział w Powstaniu Warszawskim, mamy informacje o jednym - powiedział Piotr Śliwowski z Muzeum Powstania Warszawskiego. Nazywał się Michał Gasparian, pseudonim "Michał", był strzelcem w batalionie "Tur" zgrupowania AK "Kryska" - dodał.

Gasparian był wcześniej żołnierzem Armii Czerwonej, w 1941 r. został wzięty do niewoli przez Niemców. "Po ucieczce z niewoli przyłączył się do Polaków. W czasie Powstania walczył na Solcu, wiemy, że był ranny 17 września 1944 r., a trzy dni później zaginął. Od tamtej chwili jego los jest nam nieznany" - wyjaśnił Śliwowski.

Prezydent Alijew składa w środę i czwartek oficjalną wizytę w Polsce.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)