PolskaTa choroba atakuje coraz młodsze osoby

Ta choroba atakuje coraz młodsze osoby

Coraz więcej młodszych osób choruje na raka - ostrzegają onkolodzy. W sobotę w wielu ośrodkach onkologicznych można skorzystać z porad i badań w związku z obchodzonym Światowym Dniem Walki z Rakiem.

05.02.2011 | aktual.: 05.02.2011 14:29

W Białostockim Centrum Onkologii można było skorzystać z porad specjalistów, porozmawiać z członkiniami "Klubu Amazonek". Kobiety mogły zbadać piersi.

- Liczba zachorowań rośnie, chorują coraz młodsi ludzie. Ale (...) metody leczenia też są coraz lepsze - powiedziała przewodnicząca "Stowarzyszenie do Walki z Rakiem" przy Białostockim Centrum Onkologii doktor Mirosława Demska.

Według niej z porad onkologa można skorzystać nie tylko w Białymstoku, ale w wielu innych miejscowościach na terenie województwa podlaskiego m.in. w Sokółce, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Grajewie czy Augustowie. Tamtejsze poradnie przeprowadzą podstawowe badania diagnostyczne, w wielu znajduje się też tomograf. Dodała, że do mniejszych miejscowości i na wieś w regionie dojeżdżają tzw. mammobusy, w których kobiety mogą zbadać piersi.

Demska uważa, że nie tylko geny są przyczyną zachorowań na raka, ale też zły styl życia i zanieczyszczenie środowiska. Przestrzegła, że podatni na zachorowania są ci, którzy piją alkohol, palą papierosy, czy też pracują w "ciężkich warunkach", np. na stacjach benzynowych, w farbiarniach, bo tam znajduje się wiele substancji chemicznych, groźnych dla zdrowia.

W jej ocenie dobrą rolę w walce z nowotworami odgrywają społeczne akcje np. "Dzień bez papierosa" czy skierowana do młodzieży "Mam Haka na Raka". Demska dodała, że ważne jest, by propagować zdrowy styl życia wśród młodych ludzi. Dzięki temu nabiorą odpowiednich nawyków w dorosłym życiu i będą uczyć tego swoje dzieci.

Lekarka podkreśliła, że z chorobą nowotworową można normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie. Pacjenci muszą mieć świadomość, że "ani choroba ich nie wyklucza, ani społeczeństwo ich nie wyklucza". W takim postrzeganiu choroby pomaga np. "Klub Amazonek", w którym kobiety wymieniają się doświadczeniami i wzajemnie wspierają.

Jak powiedziała Łucja Toczydłowska członkini "Klubu Amazonek", bardzo ważne jest przebywanie z osobami, które mają podobne doświadczenia, bo dzięki temu łatwiej jest pokonywać trudności związane z chorobą.

Sylwia Wieczeryńska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)