Szympansy i ludzie krzyżowali się
Ewolucyjne drogi przodków naszych i
szympansich rozeszły się później, niż dotąd sądzono i w bardziej
skomplikowany sposób. Przed ostatecznym rozdzieleniem gatunków
osobniki z obu grup krzyżowały się jeszcze dłuższy czas - napisali
amerykańscy naukowcy na łamach najnowszego "Nature".
Do rozejścia się ewolucyjnych dróg tych dwóch gatunków doszło w okresie od 6,3 do 5,4 mln lat temu - stwierdzili eksperci z Massachusetts Institute of Technology oraz z uniwersytetu i szkoły medycznej w Harvardzie. Wcześniej szacowano, że doszło do tego 6,5- 7,4 mln lat temu.
Nietypowy był proces wyodrębniania obu gatunków - twierdzą naukowcy. Ich zdaniem, najpierw drogi ewolucji przodków ludzkich i szympansich rozeszły się wstępnie. Osobniki należące do obu grup nadal się krzyżowały. Ślady tej wymiany genów zapisały się w naszym genomie.
Sytuacja ta trwała około 4 mln lat - o wiele dłużej, niż dotąd oceniano. Dopiero później nastąpiło ostateczne, trwałe rozdzielenie obu gatunków, które położyło kres możliwości krzyżówek - twierdzą autorzy badań.
Fakty z naszej ewolucyjnej historii naukowcy odczytywali z bardzo dokładnych analiz genomów ludzi, szympansów, goryli i innych, luźniej z nami spokrewnionych, naczelnych.
Poddali też analizie ludzki chromosom płciowy X. Z ewolucyjnego punktu widzenia niemal w całości okazał się on bardzo młody. Jego średni wiek jest o około 1,2 mln lat niższy niż średni wiek pozostałych 22 chromosomów autosomowych.
Zdaniem ekspertów, potwierdza to stosunkowo niedawne, ostateczne rozdzielenie gatunków ludzi i szympansów.