Trwa ładowanie...
d1mfvw5
27-08-2004 14:25

Szymborska: żegnamy się z poetą, ale zostaje jego poezja

Żegnamy się dzisiaj z poetą, ale nie żegnamy
się z jego poezją - powiedziała poetka, noblistka Wisława
Szymborska, podczas uroczystości pogrzebowych Czesława
Miłosza w krakowskim klasztorze na Skałce.

d1mfvw5
d1mfvw5

Ona (poezja Miłosza), nas wszystkich tutaj obecnych i wszystkich nieobecnych, przeżyje na pewno - dodała Szymborska.

Czesław Miłosz - wybitny poeta, pisarz, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla - zmarł 14 sierpnia w Krakowie w wieku 93 lat.

Z inicjatywą pochowania go na Skałce wystąpiło do przeora klasztoru paulinów grono intelektualistów, twórców i osób z autorytetem publicznym. Inicjatywę poparł także "Tygodnik Powszechny". Przeor klasztoru oo. paulinów na Skałce proponował, by w tej sprawie powołać komitet społeczny.

Skałka to wzgórze obok Wawelu, na którym stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława oraz zabudowania klasztorne oo. paulinów.

d1mfvw5

Według legendy, na Skałce w 1079 roku zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław Szczepanowski. Od połowy XIII wieku ku czci św. Stanisława odbywają się w święto tego patrona w maju procesje z Wawelu na Skałkę.

Krypta zasłużonych w kościele na Skałce powstała w 1880 roku po uroczystościach związanych z 800-leciem śmierci św. Stanisława i 400-leciem śmierci Jana Długosza, którego prochy tu umieszczono. Obok niego spoczywają Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski i pochowany w 1955 roku astronom Tadeusz Banachiewicz.

d1mfvw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mfvw5
Więcej tematów