Trwa ładowanie...
23-03-2012 04:43

Szykują się zmiany w kształceniu sędziów i prokuratorów

Kształcenie sędziów i prokuratorów zostanie od początku rozdzielone - wynika z projektu resortu sprawiedliwości. Skróci się zatem droga dojścia do zawodu asystenta sędziego - informuje "Rzeczpospolita".

Szykują się zmiany w kształceniu sędziów i prokuratorówŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d1wjpeb
d1wjpeb

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować aplikację ogólną. Projekt założeń zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury ma być gotowy najpóźniej w sierpniu. Jeśli dojdzie do likwidacji aplikacji ogólnej, to będzie jeden nabór do KSSiP na aplikacje sędziowską i prokuratorską oraz zwykłe szkolenie dla przyszłych asystentów. Każdy od początku będzie decydował się na zawód, o którym marzy.

Dziś większość wybiera aplikację ogólną, bo jest to pierwszy etap do zawodu sędziego i prokuratora. A na aplikacje specjalistyczne dostają się tylko najlepsi i miejsca są limitowane. Inni mogą zostać asystentami, ale o to jest trudno ze względu na ograniczoną liczbę etatów.

Wszyscy aplikanci ogólni dostają co miesiąc stypendia, a niewielu trafia do sądów. Państwo płaci więc za dobre przygotowanie prawnicze, ale nie może żądać zwrotu nakładów na naukę od tych, którzy szkołę skończyli, a asystentami nie zostali. Stąd też pomysł na reformę i bezpośredni nabór na aplikacje specjalistyczne.

Pomysł zakłada, że aplikacja ogólna zostanie zlikwidowana lub zastąpiona asystencką, która nie będzie przedsionkiem do aplikacji specjalistycznych. Te z kolei nie powinny trwać dłużej niż trzy lata.

d1wjpeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wjpeb
Więcej tematów