Szybko myślisz - dłużej żyjesz
Zdolność mózgu do szybkiego przetwarzania informacji wróży długie życie - zaobserwowali szkoccy badacze. Informację podaje pismo "Psychological Science".
Badania Iana Deary'ego z Uniwersytetu w Edynburgu i jego kolegi Geoffa Dera zostały zainspirowane wcześniejszymi doniesieniami na temat związku inteligencji z długością życia. Wynikało z nich, że osoby z niższym wskaźnikiem inteligencji (IQ), przeważnie umierają wcześniej niż osoby o sprawniejszym umyśle.
W swojej najnowszej pracy Deary i Der uwzględnili nie tylko IQ (który ocenia się na podstawie wyników testów), ale też bardziej podstawowy miernik sprawności naszego mózgu - tzw. czas reakcji. Jest on pośrednio związany z inteligencją, gdyż, odzwierciedla zdolność mózgu do szybkiego przetwarzania informacji.
Badania rozpoczęte w 1988 roku objęły 412 mężczyzn i 486 kobiet między 54. a 58. rokiem życia. Wszyscy przeszli testy oceniające zdolności umysłowe, a także test na szybkość reagowania - sprawdzano, jak szybko dana osoba przyciśnie klawisz po ujrzeniu liczby na ekranie komputera. Zebrano też dane na temat wykształcenia, zatrudnienia i nałogu palenia papierosów. W ciągu kolejnych 14 lat zmarło 185 osób z badanej grupy.
Analiza ujawniła, że osoby z wyższym IQ miały większe szanse na długie życie, niż osoby z gorszymi wynikami. Podobnie, ci, którzy szybciej reagowali żyli dłużej niż osoby powolniejsze. Okazało się jednak, że czas reakcji był znacznie lepszym wskaźnikiem długości życia niż IQ.
Zdaniem autorów pracy, najnowsze obserwacje można interpretować na różne sposoby. Wolny czas reakcji może być np. objawem degeneracji mózgu, która z kolei może sygnalizować pogorszenie ogólnego stanu zdrowia i większe ryzyko zgonu. Z drugiej strony, związek między wyższym IQ a szansą na dłuższe życie obserwowano nawet w badaniach prowadzonych na 11-latkach, u których nie może być raczej mowy o starczej degeneracji. W grę może tu więc wchodzić fakt, że osoby o wyższym IQ częściej wykonują zawody w bezpiecznych warunkach środowiska, spekulują badacze.
Wyjaśnienie intrygującego związku między inteligencją a przeżyciem wymaga jeszcze wielu mozolnych badań, które obejmą również młodszych pacjentów.