Trwa ładowanie...
d2pvyrz

Szybciej przez Śląsk! Koniec remontu DK 1 w Tychach

Modernizacja 6,5 km ulicy Beskidzkiej trwało prawie trzy lata i kosztowała ok. 190 mln zł. Wybudowano nową estakadę nad aleją Niepodległości, przebudowano wiadukt oraz zbudowano trzy podziemne przejścia dla pieszych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szybciej przez Śląsk! Koniec remontu DK 1 w Tychach
(MZUiM Tychy)
d2pvyrz

W ramach tej inwestycji wyremontowano drogę na całej jej szerokości. Najpierw drogowcy położyli specjalną konstrukcję podłoża o grubości ok. 0,5 m, dopiero na nią nałożone zostały trzy warstwy asfaltu. Łącznie na odcinku o długości 6,5 km położono ponad 100 tys. ton mas bitumicznych.

Jednym z najistotniejszych elementów modernizacji było zbudowanie trzech nowych podziemnych przejść dla pieszych. Powstały one w rejonie ulic Targiela, Edukacji i Przemysłowej. Dzięki wprowadzeniu ruchu pieszych pod ziemię, kierowcy nie będą musieli zatrzymywać się na światłach.

- Przez Tychy prowadzi jeden z kluczowych odcinków krajowej jedynki w województwie śląskim. To także jedna z najczęściej uczęszczanych tras w Polsce. Na dobę przejeżdża nią kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Bardzo istotne jest, by ruch odbywał się tu płynnie i co najważniejsze, bezpiecznie - mówi Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach ds. realizacji inwestycji. - Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, poprawić płynność ruchu i do minimum ograniczyć ryzyko wypadków na ruchliwej trasie - wyjaśnia Bąk.

d2pvyrz

Powstała także estakada nad aleją Niepodległości - dwupoziomowe i bezkolizyjne skrzyżowanie rozdzielające ruch tranzytowy od lokalnego, przebudowano też wiadukt nad torami PKP oraz nad aleją Piłsudskiego. Mieszkańcy Tychów zostali oddzieleni od ruchliwej i głośnej drogi dźwiękoszczelnymi taflami. Jest to jedna z największych inwestycji drogowych w województwie śląskim.

- Jej realizacja wymagała ogromnego nakładu pracy i zaangażowania wielu osób, ale także dużej cierpliwości ze strony mieszkańców i osób przejeżdżających przez miasto. Dziś, kiedy stanie w korkach się skończyło możemy cieszyć się piękna, szybsza i, co najważniejsze, bezpieczna droga, która będzie służyła nam przez długie lata. Dziękuję wszystkim za wytrwałość i życzę szerokiej drogi - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Do remontu nie doszłoby bez unijnego wsparcia. Przebudowa kosztowała łącznie ok. 190 mln zł, z czego aż 85 proc. pochodzi ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe koszty to wkład własny miasta Tychy.

d2pvyrz

Podziel się opinią

Share

d2pvyrz

d2pvyrz
Więcej tematów