Trwa ładowanie...
28-03-2006 06:07

Szwedzki sen rybaka



Usteccy rybacy zapowiedzieli, że jeśli nie zmienią się polskie przepisy, to zaczną pływać pod obcymi banderami. Absurdalne przepisy sprawiły, że szwedzkie kutry wpływają do naszych portów i wyładowują ryby.

Szwedzki sen rybaka
d13014h
d13014h

Rodzime przepisy zakazują rybakom m.in. połowu dorszy w niedziele i święta. Dlatego wczoraj do Ustki wpłynął szwedzki kuter. Po niedzielnym połowie zdał w porcie ponad 8 ton dorszy. Szala goryczy się przelała, usteccy rybacy zaczęli protestować. A zaraz potem zapowiedzieli, że będą zmieniać bandery na szwedzkie lub norweskie. - W Szwecji czy Norwegii rybacy mają okres ochronny taki jak u nas, ale mogą łowić w niedziele - przekonuje Andrzej Tyszkiewicz, armator z Ustki. - My nie możemy i na tym tracimy.

- Taka biurokracja jak w Polsce jest nie do pomyślenia w Szwecji. U nas w ciągu dwóch godzin załatwiam formalności i wyładowuję rybę, a w Ustce spędziłem pół dnia - mówi Dariusz Szopa, rybak ze szwedzkiego kutra. - Nie ma u nas też chorych zakazów połowu, np. w niedziele. Przepis o zakazie łowienia w święta to efekt unijnej dyrektywy, która wprowadza dodatkowy miesiąc ochrony na dorsze (wcześniej w Polsce obowiązywał trzymiesięczny okres ochronny od czerwca do sierpnia).

Lepsze zarobki i mniej biurokracji - tym nęci usteckich rybaków Unia Europejska. Część z nich zastanawia się nad założeniem firm za granicą i pływaniem pod obcą banderą. Usteckich rybaków zszokowały informacje, jakich udzielił im Polak, pływający pod szwedzką banderą. Spotkali go wczoraj rano w porcie, gdy próbował sprzedać złowioną rybę. Byli zszokowani, gdy porównali swoje zarobki z unijnymi. Oprócz lepszego wynagrodzenia, obcokrajowcy mogą wypływać w morze w niedziele (Polacy nie), mniejsza jest też u nich biurokracja. - Niby jesteśmy w Unii, a traktuje się nas gorzej - skarży się Andrzej Tyszkiewicz, armator z Ustki.

- W Szwecji rybacy mogą łowić w niedziele. Wylicza się im, ile dni w roku i kiedy mogą łowić, a później się ich z tego rozlicza - przekonuje Tyszkiewicz. - Takie rozwiązania powinny być wprowadzone u nas. Jeżeli tak się nie stanie, to nie pozostaje nam nic innego, jak zarejestrować firmy w Szwecji i tam prowadzić działalność - dodaje Grzegorz Hałubek, szef Związku Rybaków Polskich. Do nabrzeża przy kapitanacie szwedzki kuter GG-44 przybił w poniedziałek o 6 rano. Szyper spędził w porcie pół dnia, załatwiając formalności potrzebne do sprzedaży dorszy.

d13014h

- To był koszmar - przyznaje Dariusz Szopa, polski rybak ze szwedzkiego kutra, który w imieniu szypra załatwiał formalności. - Dwie godziny wypełniałem dokumenty w kapitanacie, później podobną procedurę przeszedłem w Straży Granicznej. U mnie w tym czasie miałbym już załatwione formalności, wyładowany kuter i posprzątane ładownie. - Nie wiem, o jakich dokumentach mówił ten pan, ale w kapitanacie wypełnił zaledwie trzy czy cztery, które wypisuje każdy kuter - wyjaśnia Andrzej Rączka, kapitan usteckiego portu.

Hubert Bierndgarski

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj