Trwa ładowanie...
d1yo4fd

Szwecja. Olof Palme. Prokuratura powiedziała, kto dokonał zamachu na premiera Szwecji

Szwecja. Prokuratura ujawniła efekty śledztwa w sprawie zamachu na Olofa Palmego. Według śledczych premiera w 1986 roku zastrzelił Stig Engstroem, który zmarł 20 lat temu.
Share
Szwecja. Olof Palme. Wiadomo, kto strzelał do premiera Szwecji
Szwecja. Olof Palme. Wiadomo, kto strzelał do premiera SzwecjiŹródło: PAP
d1yo4fd

Szwecja. Kto dokonał zamachu na Olofa Palmego

Jak informuje "Aftonbladet" Stig Engstroem zdaniem śledczych był najbardziej prawdopodobnym sprawcą zamachu na Olofa Palmego. Mężczyzna był podejrzewany o jego dokonanie na wczesnym etapie śledztwa. Ostatecznie uznano go za niewiarygodnego świadka. Engstroem w mediach kilka razy krytykował policję za brak zainteresowania jego zeznaniami. Prawdopodobny sprawca zamachu w 2000 roku popełnił samobójstwo.

W 2016 roku teorię o tym, że to Engstroem może być zabójcą Palmego przedstawił dziennikarz Lars Larsson. Śledczy ten trop zaczęli badać w 2017 roku. Engstroem miał znać się na broni palnej, należał do klubu strzeleckiego, a wcześniej służył w armii. Nie zgadzał się z wyznawanymi przez premiera Szwecji lewicowymi wartościami, co miało być powodem zamachu. W związku z tym, że sprawca zamachu nie żyje, śledztwo zostało zamknięte.

d1yo4fd

Szwecja. Kim był Olof Palme?

Olof Palme urodził się 30 stycznia 1927 roku. Zmarł 28 lutego 1986 roku w wyniku zamachu na jego życie. Był premierem Szwecji w latach 1969–1976 oraz 1982–1986. Został zastrzelony w centrum Sztokholmu. Premier Szwecji bez eskorty agentów ochrony osobistej wracał w towarzystwie swojej żony Lisbet do domu po projekcji filmu Bracia Mozart w kinie "Grand" przy Sveavägen. Sprawca oddał dwa strzały z bardzo bliskiej odległości w plecy Palmego. Lekko poszkodowana została też Lisbeth Palme.

Palme został przewieziony do szpitala, gdzie tuż po północy 1 marca oficjalnie stwierdzono jego zgon. Zamordowanie Olofa Palmego stało się dla Szwedów narodową traumą i szokiem.

Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Leszek Balcerowicz o Łukaszu Szumowskim: Skompromitowany moralnie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1yo4fd

Podziel się opinią

Share
d1yo4fd
d1yo4fd
Więcej tematów