Szwecja, Finlandia i Irlandia odkładają ratyfikację konstytucji UE
Rządy Szwecji i Finlandii
ogłosiły odłożenie na czas nieokreślony ratyfikacji
konstytucji UE. Irlandia z kolei przeprowadzi ją, według mediów, w
2007 roku.
17.06.2005 14:00
W czwartek na szczycie UE w Brukseli szefowie państw i rządów podtrzymali ideę konstytucji unijnej i podkreślili, że nie jest ona martwa, odrzucili możliwość renegocjacji traktatu konstytucyjnego, zapowiedzieli kontynuowanie procesu ratyfikacyjnego, znieśli jego końcowy termin wyznaczony dotąd na listopad 2006 r. i zapowiedzieli na najbliższy rok, do czerwca 2006, kiedy to odbędzie się specjalny szczyt, okres "debat i przemyśleń" nad konstytucją.
Przekładamy naszą ratyfikację. Na jesieni zdecydujemy, czy ewentualnie podejmujemy proces i kiedy - powiedział w szwedzkim radiu publicznym premier Goeran Persson. Wcześniej ustalono, że szwedzki parlament będzie głosować nad unijną konstytucją w grudniu bieżącego roku.
Z kolei szef rządu fińskiego Matti Vanhanen poinformował, że parlament nie będzie zajmował się ratyfikacją konstytucji UE we wcześniej uzgodnionym terminie - koniec 2005-początek 2006 roku. Żaden z europejskich przywódców nie kwestionował na obecnym szczycie UE w Brukseli potrzeby konstytucji. Jednak jest też ewidentne, że po sprzeciwie Francuzów i Holendrów nie ma potrzeby dalszych "nie" dla traktatu konstytucyjnego - podkreślił Vanhanen.
Irlandia - twierdzi dziennik "The Irish Independent" - przeniesie referendum konstytucyjne z 2006 na 2007 roku. Z kolei "The Irish Times" napisał, że Dublin po szczycie w Brukseli zawiesi bezterminowo przeprowadzenie referendum. Rzecznik prasowy irlandzkiego MSZ powiedział, że żadna decyzja nie została jeszcze przyjęta.