PolskaSzukaj pracy poza stolicą

Szukaj pracy poza stolicą

Warszawa nie jest już mekką dla poszukujących pracy z całego kraju. Coraz łatwiej znaleźć zatrudnienie w Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu.
Potwierdzają to szefowie portali zamieszczających oferty pracy. Z analiz specjalistów z www.pracuj.pl wynika, że co prawda najwięcej ofert nadal pochodzi z województwa mazowieckiego, ale jego pozycja słabnie.

W ubiegłym roku średnio co czwarta propozycja była przeznaczona dla okolic Warszawy, ale w pierwszym kwartale tego roku już tylko co piąta. W pozostałych województwach odnotowano wzrost liczby ofert – i to kosztem mazowieckiego. Według danych www.pracuj.pl w pierwszym kwartale tego roku ofert pracy skierowanych do mieszkańców wszystkich województw (poza mazowieckim) było niemal dwukrotnie więcej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Na przykład liczba ofert dla woj. kujawsko-pomorskiego wzrosła ze 197 do 396. Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa portalu Pracuj.pl, coraz więcej koncernów zagranicznych inwestuje w całym kraju, a także coraz więcej stołecznych firm tworzy swoje oddziały w kraju i poszukuje pracowników. – Najszybciej rozwijają się Kraków, Wrocław, Łodź, coraz więcej menedżerów dostaje propozycje pracy z tych miast – mówi Przemysław Gacek. Dobrze radzą sobie także Poznań i Gdańsk.

Zdaniem prezesa Jobpilot.pl Grzegorza Turniaka, poszukiwani w tych rejonach są pracownicy IT, przedstawiciele handlowi i medyczni, prawnicy oraz inżynierowie. Oferty te są o tyle kuszące, że wynagrodzenie menedżera poza Warszawą jest w miarę porównywalne ze stołecznymi pensjami, ale w innych miastach niższe są koszty utrzymania.

Tendencję tę potwierdza Magda Śmiałek, dyrektor sprzedaży w firmie kosmetycznej w Katowicach. – W ostatnim czasie w naszym mieście powstało dużo firm przeładunkowych, logistycznych, magazynów, które zatrudniają wykwalifikowanych menedżerów – twierdzi Śmiałek. Podkreśla jednak, że wciąż brakuje pracy dla młodych ludzi. Młodzi wyjeżdżają do pracy raczej nie do Warszawy, ale za granicę. Coraz więcej osób szuka pracy w swoim rodzinnym mieście.

– Obserwujemy taką tendencję, że ludzie, którzy kiedyś w poszukiwaniu zatrudnienia przyjechali do stolicy z Krakowa czy Poznania, teraz wracają w swoje domowe pielesze, ponieważ tam też jest dla nich praca – mówi Grzegorz Turniak z Jobpilot.pl. Jak twierdzi, część osób od kilku miesięcy szukających pracy, pojedzie w dowolne miejsce kraju, by pracować, często omijając Warszawę.

– Ludzie jeżdżą np. z Poznania do Rzeszowa, choć w większości pensje poza stolicą są o 20 procent niższe – twierdzi Turniak. Zdarza się, że warszawskie firmy wysyłają swoich pracowników do pracy w innych miastach.

– Mnie i koledze szefowie kancelarii prawniczej, w której pracujemy, zaproponowali wyjazd do Gdańska i założenie tam oddziału – mówi prawnik Michał Troiński.

– Wyglądało to tak, że z pociągu wysiadło dwóch panów w garniturach z teczkami i mieli za zadanie znaleźć siedzibę dla firmy i zatrudnić pracowników. Pracownicy pochodzą z Trójmiasta, a ich pensje są porównywalne z pensjami pracowników naszej kancelarii w Warszawie. Mamy widełki płac obowiązujące we wszystkich naszych oddziałach w Polsce – dodaje Troiński.

Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Pracuj.pl, coraz łatwiej będzie zdobyć pracę w innym województwie niż mazowieckie. W Warszawie nadal jest najwięcej ofert pracy, ale też najwięcej poszukujących zatrudnienia.

– Specjaliści nie będą już musieli przenosić się do Warszawy, aby znaleźć odpowiadającą im pracę – uważa Przemysław Gacek.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)