PolskaSzturm turystów na Wieliczkę

Szturm turystów na Wieliczkę

Zwiększonym zainteresowaniem turystów cieszy
się podczas tegorocznego lata Kopalnia Soli w Wieliczce. Przed
szybem zjazdowym ustawiają się kolejki chętnych do zjazdu pod
ziemię.

Od początku roku Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedziło już blisko 530 tys. turystów, czyli o ponad 50 tys. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku - powiedziała Edyta Mazur z kopalni.

O 23% zwiększyła się liczba turystów zagranicznych. Od początku roku wielickie podziemia zwiedziło w sumie blisko 225 tys. gości z zagranicy. Najczęściej przyjeżdżali Niemcy i Amerykanie. Kopalnię zwiedzają też Francuzi, Włosi, Koreańczycy, Brytyjczycy i Węgrzy. Pojedynczy turyści przyjeżdżają do Wieliczki z miejsc tak odległych jak Tasmania, Nigeria, Salwador, Nepal, Panama.

Bardzo nas cieszy zwiększające się z roku na rok zainteresowanie turystów kopalnią. Mamy nadzieję, że w ciągu całego roku do kopalni przyjedzie ponad 900 tys. turystów - powiedział dyrektor kopalni Zbigniew Zarębski.

Kopalnię jeszcze lepiej zwiedza się zimą i jesienią, ponieważ pod ziemią panuje stała temperatura ok. 14 stopni i jest sucho. Mamy nadzieję, że również wtedy turyści będą do nas licznie przyjeżdżać - dodał Zarębski.

Kopalnia soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych "pustek poeksploatacyjnych". W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Klimat starych wyrobisk kopalni soli jest szczególnie korzystny dla organizmu ludzkiego, ponieważ nie zawiera większości alergenów i mikroorganizmów (bakterie, wirusy, grzyby) występujących na powierzchni. Dlatego kopalnia pełni również funkcje sanatoryjne. Na poziomie 5. urządzono sanatorium alergologiczne. Kuracjusze wdychając powietrze bogate w chlorek sodu, wapnia i magnezu, leczą schorzenia górnych dróg oddechowych. W 1997 roku w komorze Wessel na poziomie 3. uruchomiono Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno- Leczniczy Kopalni Soli "Wieliczka".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)