PolskaSztab Generalny: w wojsku nie brakuje poborowych

Sztab Generalny: w wojsku nie brakuje poborowych

W wojsku nie brakuje żołnierzy, nie będzie
masowych wcieleń do armii - poinformował płk.
Krzysztof Łaszkiewicz ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Odniósł się w ten sposób do informacji mediów, że w polskiej armii
brakuje ponad 30 tys. żołnierzy.

W siłach zbrojnych jest pełen komplet, nie brakuje nikogo- zapewnił płk. Łaszkiewicz.

Poniedziałkowy "Dziennik" podał, że jeszcze tego lata do wojska wcieleni zostaną nie tylko terminowi poborowi (rocznik 87), ale wszyscy mężczyźni urodzeni w latach 1982-86, którzy dotychczas nie odbyli służby, bo uchylali się przed wojskiem, oraz ci uznani za czasowo niezdolnych do pełnienia służby ze względu na zły stan zdrowia.

W Sztabie Generalnym WP poinformowano PAP, że nie będzie masowych wcieleń roczników 1982-86 do armii.

Wcielenia odbywają się prawie co miesiąc, ale polegają na tym, że jeśli w jakiejś jednostce brakuje jednego lub dwóch żołnierzy, to wówczas ściąga się takich ludzi - powiedział płk. Łaszkiewicz. Zaznaczył, że średnio do armii wciela się w ten sposób ok. 50 osób rocznie, więc w tej skali może to dotyczyć również roczników 1982- 86.

Tegoroczny pobór do wojska trwał od lutego do końca kwietnia. Objął mężczyzn urodzonych w roku 1987. Obowiązkowi stawienia się do poboru podlegali także mężczyźni urodzeni w latach 1982 - 1986, którzy dotychczas nie stawili się do poboru, zostali uznani za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (jeżeli niezdolność upływa przed zakończeniem poboru) oraz ci, którzy złożyli wnioski o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej.

Poborowi podlegały w tym roku również kobiety urodzone w latach 1978-1988, które w roku szkolnym 2005-2006 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych

Jeżeli poborowy nie zostanie powołany do wojska w okresie 18 miesięcy od stawienia się do poboru, przejdzie do rezerwy. Przed nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony i służbie zastępczej, która weszła w życie jesienią ubiegłego roku, do zasadniczej służby wojskowej mogli być powołani mężczyźni do 24. roku życia, a w przypadku absolwentów szkół wyższych było to 28 lat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)