Trwa ładowanie...
31-10-2014 12:59

Szpital nie przyjął 8-latka w krytycznym stanie. Dziecko zmarło. Są wyniki pierwszej kontroli

Ciężko ranny 8-letni chłopiec z Oleśnicy trafił nie tam, gdzie trzeba. Błąd został popełniony już na etapie koordynacji akcji ratunkowej - to jeden z wniosków zakończonej właśnie kontroli w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, którą uczelnia wszczęła po śmierci dziecka.

Szpital nie przyjął 8-latka w krytycznym stanie. Dziecko zmarło. Są wyniki pierwszej kontroliŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Sobieralski
d445ztn
d445ztn

Ośrodek był sprawdzany po tym, jak 22 września lekarze ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala przy ul. Borowskiej odesłali do innej placówki śmigłowiec z umierającym 8-latkiem rannym w wypadku w Oleśnicy. Chłopiec zmarł.

Komisja powołana przez władze uczelni przekazała swoje wnioski rektorowi. - Jest też wniosek krytyczny wobec dyżurujących lekarzy - przyznaje rzeczniczka uczelni Jolanta Grzebieluch.

Zdaniem komisji, skoro w wyniku błędów organizacyjnych dziecko w tak ciężkim stanie znalazło się na płycie lądowiska Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, powinno być w pierwszej kolejności poddane czynnościom resuscytacyjnym oraz szybkiej diagnostyce.

Rzeczniczka poinformowała, że członkowie komisji, po wysłuchaniu lekarzy i przeanalizowaniu zdarzenia uznali, że dziecko w ogóle nie powinno trafić do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdyż nie ma tam oddziału chirurgii dziecięcej. Pacjent powinien być skierowany do szpitala specjalistycznego im. Marciniaka, z całodobowym dyżurem oddziału chirurgii dziecięcej oraz neurochirurgii.

d445ztn

Pilna potrzeba opracowania precyzyjnych zasad funkcjonowania i współpracy wszystkich wrocławskich szpitali, które mają ratować pacjentów w stanie zagrożenia życia - to jeden z wniosków po zakończeniu uczelnianej kontroli w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Lekarze, którzy tego dnia dyżurowali na SOR są nadal zawieszeni i nie pełnią dyżurów przy Borowskiej. Kontrole w szpitalu nadal prowadzą NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Sprawę bada także prokuratura.

8-latek potrącony przez dwa auta

Do wypadku doszło 22 września w Oleśnicy (Dolnośląskie). Według informacji policji, chłopiec w niedozwolonym miejscu wtargnął na jezdnię, gdzie został potrącony przez jadącą fordem focusem 37-letnią kobietę. Chwilę później dziecko uderzył jeszcze nadjeżdżający z przeciwnej strony ford mondeo, kierowany przez 33-latkę. Obie kobiety nie były pod wpływem alkoholu i nie zostały zatrzymane.

Chłopca z miejsca wypadku transportował do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Według LPR, informacja o tym, że szpital nie może przyjąć pacjenta, została przekazana dopiero, gdy śmigłowiec wylądował już na szpitalnym lądowisku. Zanim ośmiolatek trafił do drugiej placówki, w której udzielono mu pomocy, minęło prawie 20 minut.

d445ztn

Bogusław Beck, dyrektor szpitala, który nie przyjął dziecka tłumaczył, że na dyżurze był tylko jeden neurochirurg. - Do operacji dziecka potrzeba dwóch. Ściągnięcie go zajęłoby około 40 minut - mówił Beck TVN24. Zdaniem szpitala, ośmiolatek szybciej by otrzymał pomoc w innej placówce.

Zobacz też: Szpital nie przyjął 8-latka w krytycznym stanie

Dyrektor dodał, że w tym dniu ostry dyżur neurochirurgiczny sprawował inny szpital i dlatego Szpitalny Oddział Ratunkowy odesłał dziecko właśnie tam.

d445ztn

Tymczasem według LPR, Szpital Uniwersytecki najpierw wydał zgodę na przyjęcie pacjenta, a dopiero po wylądowaniu śmigłowca poinformował o tym, że nie ma dyżuru neurochirurgicznego i odesłał dziecko do Szpitala Wojskowego przy ul. Weigla. Transport trwał kolejne cenne minuty, a stan ośmiolatka był na tyle ciężki, że nie udało się go uratować mimo 1,5-godzinnej reanimacji w drugiej placówce.

Zobacz też: Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu udostępnił nagranie z monitoringu

d445ztn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d445ztn
Więcej tematów