"Szpital na peryferiach po dwudziestu latach"
W najbliższą sobotę o godzinie 16 TVP2 pokaże pierwszy odcinek serialu „Szpital na peryferiach, po dwudziestu latach”.
09.09.2004 | aktual.: 09.09.2004 07:30
Jego poprzednia seria z 1977 roku pokazywana w Telewizji Polskiej wyludniała ulice, na całym świecie zgromadziła ponad pół miliarda telewidzów, a pochodzące z filmu powiedzenia – np. „Pane doktore” – weszły do języka codziennego. Film miał swoją premierę w ub.r. w czeskiej telewizji. Przed ekranami telewizorów zasiadł wtedy co drugi Czech. Całe Czechy oczekiwały na ten film, licząc, że będzie tak samo dobry, jak jego poprzednik. W międzyczasie zmarł Jaroslaw Dietl, autor scenariusza poprzedniej serii. Co dzieje się z bohaterami „Nemocnice na kraji mesta po dvaceti letech”, przekonamy się już w sobotę.
Milosz Kopecky (doktor Strossmayer) – zmarł, podobnie jak jego serialowy bohater. Kopecky zmarł w 1996 r. w szpitalu, jak wielu wielkich aktorów przez całe życie miał problemy z depresją.
Ladislaw Frej (doktor Sowa junior) – wciąż gra w teatrze, jest też nauczycielem aktorstwa w praskim konserwatorium. W filmie: Sowa junior wraca z emigracji, ma dostatecznie dużo pieniędzy, by sprywatyzować szpital.
Ladislav Chudik (ordynator Sowa) wciąż gra w słowackim Teatrze Narodowym w Bratysławie. Po „aksamitnej rewolucji” był ministrem kultury. Po roku zrezygnował ze stanowiska i powrócił do aktorstwa.
Josef Abrham (doktor Arnoszt Blażej) po „aksamitnej rewolucji” i prywatyzacji powrócił do rodzinnej cegielni na Morawach. Skończył z aktorstwem, chociaż czasami grywa w filmach. Był żonaty z bardzo popularną i – zgodnie z wieloma sondażami – najpiękniejszą czeską aktorką wszech czasów – Libuse Szafrankową (grała m.in. w filmie „Kola”). W filmie: Błażej ożenił się ze swoim przeznaczeniem – piękną siostrą Iną, mają syna. Błażej ma jeszcze jednego syna z poprzedniego małżeństwa.
Jana Sztepankowa (doktor Dana Kralowa) – na emeryturze. Nie gra. W filmie: Kralowa ma córkę, która zakochuje się w młodym lekarzu ze szpitala Kralowej. Ta, która nigdy nie ujawniła córce imienia jej ojca, nie chce, by jej jedyne dziecko popełniło taki sam błąd, jak ona 20 lat temu – zakochała się, a potem została sama.
ElisZka Balzerowa (doktor Alżbieta Czeńkowa) – razem z innym czeskim aktorem z sukcesem prowadzi w Pradze własny teatr Fidlowaczka, gdzie również gra. W filmie: Betty wciąż pracuje w szpitalu i szuka swojego życiowego partnera.
Iwa Janżurowa (przełożona pielęgniarek, siostra Huńkowa) – jedna z najbardziej poważanych czeskich aktorek, ma dwie córki, wciąż gra w teatrze i filmach. W filmie: Huńkowa wyszła za mąż za Waszka Pinkawę, mają syna, który zakochuje się w cygańskiej pielęgniarce Kamili, pracującej w szpitalu jego matki. Josef DWorZak (Waszek Pinkawa) – ma własny teatr „Teatralne społeczeństwo Josefa Dworzaka”, jest bardzo popularnym aktorem. W filmie: Pinkawa jest biznesmenem i przykładnym mężem pielęgniarki Huńkowej.
Robert Makowski