ŚwiatSzpieg całodobowy

Szpieg całodobowy

Popularna wyszukiwarka internetowa znowu przykuwa uwagę mediów: czy najnowsze usługi oferowane przez Google to informacyjna ośmiornica, która gromadzi wiedzę o każdym z nas? I czy tę wiedzę próbuje wykorzystać przeciwko nam?

Jest to ustawiczny dialog. Jestem twoją komórką, a ty jesteś tym niebieskim punkcikiem na planie miasta, który migocze na ekranie. Moje anteny i program nawigacyjny w układach scalonych zdradzają mi, że stoisz przed ratuszem. Powiedz, dokąd właściwie chcesz pójść? Na dworzec? Proszę bardzo, pokażę drogę!

W języku informatycznym komórki brzmi to:194.77.157.241 – 25/Jan/2009 – 10:23:54 – search?q = Hamburg-ratusz-na-dworzec

Od początku lutego koncern internetowy Google i operator telefonii komórkowej T-Mobile sprzedają w Niemczech komórkę o nazwie G1. Kto ją sobie sprawi, będzie odtąd nosił ze sobą inteligentnego, małego pomocnika. Można go zapytać o drogę, o wskazówki dotyczące zakupów, miejsca godne zwiedzenia i wszelkie inne sprawy dnia codziennego. Jednak rozmowa z komórką nigdy nie jest w pełni prywatna. Współrzędne, życzenia, cele – te osobiste dane są cały czas przekazywane przez aparat do Google i firm współpracujących z wyszukiwarką. Tylko bowiem dzięki temu można wprowadzać nową paletę usług.

Halo! Pomogę ci znaleźć taksówkę, niezależnie od tego, w jakim mieście się akurat znajdujesz! Wskażę ci najbliższy postój i podam telefon do miejscowej korporacji taxi! Nie musisz się o nic martwić. Jeśli chcesz wezwać auto, naciśnij po prostu „tutaj”. Czyli: 194.77.157.241 – 25/Jan/2009 – 11:18:58 – search?q – Taxi – call?q=Hansataxi – location?q+Neß

Skieruj soczewkę aparatu fotograficznego w komórce na historyczny budynek, a powiem ci, co to jest i kto go zbudował! Nie potrzebujesz już książkowego przewodnika.

Götz Hamann, Marcus Rohwetter

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Forum".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)