PolskaSzósty dzień głodówki byłych górników - kolejny mężczyzna zasłabł

Szósty dzień głodówki byłych górników - kolejny mężczyzna zasłabł

Jeden z pięciu głodujących w Wałbrzychu byłych
górników zasłabł i został odesłany do domu. Od razu
zastąpił go inny mężczyzna. Protest trwa w siedzibie
Stowarzyszenia Ubezpieczonych, walczącego od kilku lat o prawa ok.
50 górników, którzy po zamknięciu tamtejszych kopalń, zostali bez
środków do życia.

08.05.2006 21:00

Kolega bardzo słabo się poczuł, ale nie chciał rezygnować z głodówki. Poddał się dopiero na wyraźne polecenie lekarza - powiedział przedstawiciel głodujących, Czesław Parcheta. To już kolejny mężczyzna, który nie wytrzymał trudów takiego protestu. W niedzielę zrezygnował inny z głodujących. Również został zastąpiony przez innego b. górnika.

Byli górnicy domagają się nowelizacji ustawy o restrukturyzacji wałbrzysko-noworudzkich kopalń, tak aby umożliwiała im pobieranie 60% emerytury górniczej. Warunkiem byłoby jednak przepracowanie pod ziemią co najmniej 5 lat i pobieranie renty z powodu nabytej choroby zawodowej, m.in. pylicy, przez co najmniej przez 10 lat.

Głodującym i pozostałym b. górnikom odebrano takie renty, bo zabrakło im lat przepracowanych w kopalniach. Mieli możliwość dopracowania brakującego czasu w kopalniach na Górnym Śląsku, ale ze względu na zły stan zdrowia lekarze nie zezwalali im na podjęcie pracy.

Byli pracownicy kopalń głodowali już w czerwcu ubiegłego roku. Przerwali wtedy protest, ponieważ obiecywano im, że spotkają się z lekarzem orzecznikiem z ZUS-u i będą ponownie przebadani. Sprawa nie została jednak załatwiona.

Nad nowelizacją ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 pracował parlament poprzedniej kadencji. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła wtedy zapis zakładający przyznanie prawa do emerytury górniczej ludziom, którzy pracowali pod ziemią w pełnym wymiarze, a następnie pobierali rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą łącznie przez co najmniej 20 lat, w tym przez 10 lat wykonywali pracę górnika.

Najprawdopodobniej projekt tej nowelizacji trafi do Sejmu we wtorek. Mamy nadzieję, że wtedy lub najpóźniej w środę zakończymy protest. Jeśli nikt naszą sprawą się nie zajmie, zaostrzymy głodówkę. Uczestnicy przestaną pić wodę i soki - zapowiedział Parcheta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)