PolskaSzóstoklasiści po sprawdzianie

Szóstoklasiści po sprawdzianie

Szóstoklasiści po sprawdzianie
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Zbraniecki

01.04.2004 11:45, aktual.: 01.04.2004 14:31

Czwartkowy sprawdzian dla uczniów VI klas
szkół podstawowych przebiegł bez większych zakłóceń - poinformował
dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki.
Sprawdzian trwał godzinę; uczniowie z udokumentowaną dysleksją
mogli pisać go pół godziny dłużej.

"Z informacji, jakie do nas dotarły, problemy były tylko w trzech szkołach w Polsce. W dwóch z nich, jednej podlegającej okręgowej komisji egzaminacyjnej w Gdańsku i jednej podlegającej okręgowej komisji egzaminacyjnej w Łomży, uczniowie będą pisać sprawdzian w terminie późniejszym" - powiedział Sawicki. Z kolei w jednej szkole, podlegającej OKE w Łodzi, sprawdzian zaczął się z około dwudziestominutowym opóźnieniem spowodowanym fałszywym alarmem o bombie.

Sawicki wyjaśnił, że sprawdzian w szkole podlegającej OKE w Gdańsku nie mógł się odbyć, gdyż dyrektor "nie dopełnił obowiązków". W szkole podlegającej OKE w Łomży nie było zaś w czwartek sprawdzianu, gdyż nie udało otworzyć się kasy pancernej, w której zamknięte były arkusze egzaminacyjne. "Nawet wezwany do szkoły ślusarz nie mógł jej otworzyć" - dodał.

Dyrektor CKE nie podjął jeszcze decyzji, kiedy uczniowie tych dwóch szkół będą pisać sprawdzian. "Nie wykluczam, że będą mogli to zrobić już niedługo. Nie chciałbym, by czekali do czerwca" - powiedział.

Zgodnie z przepisami, dodatkowy termin sprawdzianu tych uczniów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do egzaminu, oraz tych, których prace zostały unieważnione (m.in. za ściąganie), został wyznaczony na 15 czerwca. Dyrektor CKE może jednak w szczególnych przypadkach zarządzić jeszcze jeden dodatkowy termin.

Jak dowiedziała się PAP, zacięta kasa pancerna była w jednej ze szkół w województwie warmińsko-mazurskim (OKE w Łomży swoim zasięgiem obejmuje dwa województwa; obok warmińsko-mazurskiego także podlaskie).

OKE w Gdańsku (zasięgiem obejmuje województwa: pomorskie i kujawsko-pomorskie) przyznała, że problemy z arkuszami sprawdzianu były w szkole w Ustce (Pomorskie).

OKE w Łodzi (obejmuje województwa: łódzkie i świętokrzyskie) podała, że fałszywy alarm był w jednej z łódzkich szkół.

Zadania nie tylko z wiedzy...

"Chleb" - taki tytuł nosi zestaw zadań rozwiązywanych w czwartek podczas sprawdzianu przez uczniów VI klas szkół podstawowych w całej Polsce.

W zestawie było 25 zadań. Część to zadania zamknięte - trzeba wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych, np. odnoszących się do cytowanych tekstów: o wypiekaniu chleba w starożytności, o szacunku do chleba w kulturze staropolskiej oraz do wiersza Anny Kamieńskiej "Kamienny chleb".

Jedno z zamkniętych pytań brzmiało: "Chleb waży o 30 proc. więcej niż wzięta do wypieku mąka. Ile waży chleb upieczony z 5 kg mąki? a. 5,30 kg, b. 6,50 kg, c. 5,15 kg, d. 3,50 kg." W innym zadaniu pytano: "W którym przysłowiu występuje uosobienie? a. Nic po chlebie, kiedy brak zębów, b. Chleb pracą nabyty jest smaczny i syty, c. Głodnemu chleb na myśli, c. Chleb płacze, gdy go darmo jeść."

W zestawie były także zadania otwarte - uczeń musi sam napisać odpowiedź na zadane pytanie. Jedno z zadań otwartych brzmiało: "Wśród podanych nazw roślin uprawnych (groch, proso, ziemniaki, żyto, jęczmień, rzepak, owies, buraki, pszenica) odszukaj nazwy pięciu zbóż. Następnie podkreśl je i wypisz w takiej kolejności, w jakiej wystąpiłyby w słowniku lub encyklopedii".

Szóstoklasiści musieli również napisać dwa teksy własne: opisać własnymi słowami historię przedstawioną w wierszu "Kamienny chleb" oraz napisać krótkie ogłoszenie informujące o wystawie.

Arkusz sprawdzianu jest już dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl). Klucze punktowania i schematy oceniania zdań będą dostępne w piątek.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także