Trwa ładowanie...

Szokujące prawo: kobieta prowadziła auto, będzie ukarana

Sąd w Arabii Saudyjskiej skazał na karę chłosty - 10 razów - Szaimę Ghassaniję, która złamała obowiązujący w królestwie zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety - poinformowała BBC.

Szokujące prawo: kobieta prowadziła auto, będzie ukaranaŹródło: AFP, fot: Fayez Nureldine
dy96ya3
dy96ya3

Szaima została zatrzymana w lipcu w mieście Dżidda, w prowincji Mekka na zachodzie kraju. Orzeczenie sądu jest pierwszym wyrokiem w tego typu sprawie. Wcześniej kobiety przyłapane za kierownicą trzymano przez kilka dni w areszcie, po czym oddawano w ręce ich męskich opiekunów.

Szaima już złożyła apelację - zapewnili organizatorzy kampanii "Women2drive" (Kobiety Chcą Jeździć).

W ostatnich miesiącach dziesiątki kobiet w Arabii Saudyjskiej usiadły za kółkiem, by skłonić władze do zmiany prawa. Saudyjskie przepisy zakazują obecnie kobietom prowadzenia samochodu. Uznawane jest to za niemoralne.

Kara chłosty zasądzana jest bardzo często w Arabii Saudyjskiej - półtora roku temu na 90 batów skazano 13-letnią dziewczynkę za to, że przyniosła do szkoły telefon komórkowy z kamerą.

dy96ya3

Wyrok za prowadzenie samochodu wydano dwa dni po tym, jak saudyjski król Abdullah zezwolił kobietom głosować po raz pierwszy w historii. Ma się to wydarzyć w roku 2015. Obiecał również wprowadzenie kobiet do Rady Konsultacyjnej - pozbawionego kompetencji legislacyjnych ciała doradczego, w którym obecnie zasiadają tylko mężczyźni.

Zbyt powolne zmiany

Działacze praw człowieka uznali to za pierwszy krok we właściwym kierunku. Wezwali jednak króla do całkowitego zniesienia przepisów dyskryminujących kobiety. - Zmiany w Arabii Saudyjskiej są zbyt powolne - ocenił dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu Philip Luther. - Bycie jednym z ostatnich państw na świecie, które przyznały kobietom prawo głosu, nie jest w końcu wielkim osiągnięciem - dodał.

Arabia Saudyjska jest jedynym krajem świata, gdzie kobietom - zarówno Saudyjkom, jak i przyjezdnym - nie wolno prowadzić pojazdów. Zakaz zmusza je do zatrudniania kierowców, a te, których na to nie stać, muszą liczyć na pomoc męskich członków rodziny.

W królestwie od dawna podnoszą się głosy na rzecz udzielenia większych praw kobietom, które bez zgody męskiego opiekuna - ojca, męża, brata lub syna - nie mogą podróżować, pracować ani poddawać się niektórym zabiegom medycznym. W przypadku nieposłuszeństwa, mężczyźni mogą używać wobec nich przemocy.

dy96ya3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy96ya3
Więcej tematów