Szokujące morderstwa w Niemczech - neonaziści atakują
Niemcy mogą mieć do czynienia z "nową formą skrajnie prawicowego terroryzmu" - ocenił w Berlinie niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich, komentując śledztwo w sprawie popełnionych przez gang neonazistów morderstw obcokrajowców.
Niemieckich polityków i opinię publiczną zaalarmowały wydarzenia minionego tygodnia, kiedy to policja wpadła na trop trojga neonazistów, odpowiedzialnych za zamordowanie ośmiu tureckich i jednego greckiego przedsiębiorcy w latach 2000-2006 oraz policjantki z miasta Heilbronn w 2007 r. Gang, złożony z dwóch mężczyzn i kobiety, rabował też banki.
Przestępcy działali przez prawie 14 lat. Dopiero przed tygodniem członkini gangu Beate Zschaepe sama zgłosiła się na policję. Wcześniej jej wspólnicy, Uwe Boehnhardt i Uwe Mundlos, popełnili samobójstwo, bojąc się schwytania po napadzie na bank.
W tym samym dniu w domu w Zwickau, gdzie mieszkało trio przestępców, wybuchła bomba. W ruinach policja znalazła broń, a także gotowe do wysłania płyty DVD z 15-minutowym filmem "Narodowosocjalistycznego Podziemia" (NSU) - podał w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel". W nagraniu członkowie gangu oznajmili, że stanowią "narodową sieć towarzyszy, którym przyświeca zasada: czyny zamiast słów".
"Dopóki nie dojdzie do zasadniczych zmian w polityce, prasie i w sferze wolności słowa, nasze działania będą kontynuowane" - brzmi przesłanie filmu NSU, które przytacza "Spiegel". Przestępcy wykorzystali postać Różowej Pantery, która odwiedza miejsca zbrodni, popełnionych przez gang. Na makabrycznym filmie z podkładem muzycznym z "Różowej Pantery" pokazano zwłoki ofiar z podpisem "oryginalne zdjęcia".
Gang przyznał się też do zamachu bombowego w Kolonii z 2004 r., w którym ranne zostały 22 osoby, prawie wyłącznie Turcy. Płyty z filmem miały zostać wysłane do mediów i islamskich ośrodków kulturalnych
Członkini gangu Beate Zschaepe jak dotąd milczy na przesłuchaniach. Policja przyznała, że już pod koniec lat 90. obserwowano trójkę przestępców w związku z powiązaniami z neonazistowskim ugrupowaniem "Thueringer Heimatschutz". Władze badają, czy gang z Zwickau mógł być jedynie rdzeniem większej komórki terrorystycznej. W niedzielę potwierdzono, że w pobliżu Hanoweru zatrzymano 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o przynależność do NSU.
Niemieckie media piszą o "Frakcji Brunatnej Armii", porównując ugrupowanie z lewacką Frakcją Czerwonej Armii (RAF), która w latach 70. rozpętała w zachodnich Niemczech krwawą kampanię terroru.
- Wygląda na to, że faktycznie mamy do czynienia z nową formą skrajnie prawicowego terroryzmu - powiedział w niedzielę szef MSW Hans-Peter Friedrich.
Zaniepokojona jest też kanclerz Angela Merkel. Jak powiedziała, ze śledztwa wyłania się "obraz struktur, których nawet sobie nie wyobrażaliśmy". - Dlatego należy zawsze zachować czujność wobec każdej formy ekstremizmu, w tym przypadku prawdopodobnie wobec ekstremizmu po prawej stronie - powiedziała Merkel w Lipsku.
Minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger powiedziała, że dotychczasowe ustalenia policji ukazują "wstrząsający obraz". - Należy wykorzystać wszelkie dostępne prawne instrumenty, by wyjaśnić, jaki wymiar mają skrajnie prawicowe sieci i organizacje w Niemczech - powiedziała.
O zdecydowane działania zaapelowały do władz także Centralna Rada Żydów w Niemczech oraz społeczność turecka, domagająca się debaty o "rasizmie i rasistowskim terrorze" w Niemczech.
Według mediów wyjaśnienia wymaga też rola Urzędu Ochrony Konstytucji, czyli niemieckiego kontrwywiadu, w całej sprawie. Nie brakuje spekulacji, że troje przestępców otrzymało od kontrwywiadu nową tożsamość w zamian za pomoc w infiltrowaniu sceny neonazistowskiej. Dzięki temu przez 14 lat policja nie wpadła na ich trop. Według informacji gazety "Bild" w zgliszczach domu w Zwickau znaleziono też fałszywe dokumenty tożsamości, podobne do tych, jakie otrzymują agenci służb specjalnych.