Szokująca reakcja na popularny i łatwo dostępny lek
Przypadek Evy Uhlin pokazuje, że zwykły lek dostępny bez recepty może okazać się bardzo niebezpieczny. "The Telegraph" opisuje historię szwedzkiej nastolatki, która po zażyciu tabletki paracetamolu została poważnie oszpecona.
Do zdarzenia doszło we wrześniu 2005 roku. 15-letnia wówczas Eva Uhlin z powodu przeziębienia wzięła tabletkę paracetamolu. Kilka godzin później skóra jej twarzy zaczęła ją palić, pojawiły się na niej bąble i strupy. W końcu naskórek zaczął odpadać. To samo stało się z jej plecami, klatką piersiową, ramionami i żołądkiem. Jak się okazało, przyczyną była bardzo rzadka reakcja alergiczna zwana toksyczną martwicą naskórka.
Toksyczna martwica naskórka, inaczej zespół Lyella, to zagrażająca życiu choroba skóry i błon śluzowych będąca reakcją na niektóre leki. Objawia się rumieniem, złuszczającymi się pęcherzami i martwicą, prowadzącymi do spełzania dużych powierzchni naskórka. Śmiertelność w zespole Lyella wynosi 30–40%.
- Czułam się, jakby coś pełzało pod moją skórą. Byłam w kompletnym szoku. Gdy spojrzałam w lustro, nie rozpoznałam swojej twarzy - wspomina Eva. Jak mówi, wcześniej brała paracetamol wiele razy i nic się nie działo. Wg lekarzy reakcję spowodował lek w połączeniu z wirusem, który zaatakował organizm dziewczyny.
Obecnie, po czterech latach leczenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Linkoping skóra dziewczyny powraca powoli do normalnego stanu. Ona sama też stara się żyć jak jej rówieśnicy. Wciąż jednak musi unikać słońca i stosować specjalne krople do oczu.
Rebecca Freeman, rzeczniczka brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów, mówi, że zespół Lyella to bardzo rzadka choroba, ale może dotknąć każdego. - Zespół Lyella może wystąpić w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej występuje u kobiet. Dużo trudniejsze leczenie jest w przypadku osób starszych - tłumaczy.